Gorgoda Nedir? Kimdir?

Ağaç Malzeme Testeresi

Sivri uçlu dişleri ile malzemeden parçacıklar koparmak suretiyle kesen aletlere testere denir. Testere tutamak ve lama olmak üzere iki kısımdan meydana gelir. 1. Tutamak (Sap) : Testereye kuvvet uygulamak için […]

Ağaç Malzeme TesteresiSivri uçlu dişleri ile malzemeden parçacıklar koparmak suretiyle kesen aletlere testere denir. Testere tutamak ve lama olmak üzere iki kısımdan meydana gelir.

1. Tutamak (Sap) : Testereye kuvvet uygulamak için elle tutmaya yarayan kısımdır. Genellikle ağaçtan yapılır. Testere lamasına sağlam bir şekilde bağlanmıştır.
2. Lama: Testerenin asıl kesme görevini yapan kısımdır. Yay çeliğinden yapılmıştır, bir kenarı boyunca sivri dişler açılmış ince bir plakadır.

Testere Türleri
1)  Kol Testereleri

Makine bulunmayan yerlerde kalas ve tahtaların biçilmesinde çeşitli eğmeçlerin ve zıvanaların kesilmesinde kullanılır. Çeşitleri:

a. Kaptırma testeresi: Tahta, kalas ve büyükçe parçaları elyaf yönünde ve boydan kesmek için kullanılır. Kol testerelerinin en büyüğü ve laması geniş olanıdır.
b. Zıvana testeresi: Kaptırma testeresinden biraz daha küçüktür. Zıvana kesme ve zıvana kapaklarını düşürme ve bazı hallerde diş kesme işlemlerinde kullanılır.
c. Zemin testeresi: Makine bulunmayan atölyelerde kavisli sandalye arkalığı, ayaklar, ve kavisli kayıtlarla yuvarlak masa tablası gibi işlerin kesiminde kullanılır. Zıvana testeresinden farkı, testere lama genişliğinin 5-10 mm kadar olmasıdır.

2. El Testereleri
Küçük iş parçalarının çeşitli şekillerde kesilmesi işleminde kullanılır. Yapılarına ve yaptıkları işe göre el testere çeşitleri şunlardır.

a. Pala testere: Tahta ve ahşap levhaları çeşitli yönlerde kesme işlemlerinde ve daha çok dülgerlerle doğramacılar tarafından kullanılır.
b. SırtIı sigaco testere: Laması geniş bir testeredir. İterek kesim yaparken lamasının düzgünlüğünü koruması için lama sırtına bir metal parça geçirilmiştir. Zıvana, kırlangıçkuyruğu kanal ve diş kesimlerinde kullanılır.
c. Alıştırma testeresi: Genellikle zıvanalı birleştirmelerin alıştırılmasında kullanılır. Laması oldukça ince olup testerenin sırtına lama geçirilmiştir. Dişleri küçüktür.
d. Çekme testere: Küçük iş parçalarının çeşitli yönlerde kesilmesinde çok yaygın olarak kullanılan el testere türüdür. Geriye çekerken kesme yaptığı için lamasının bükülmesi olası değildir.
e. Kaplama testeresi: Kaplamaların kesilmesinde ve alıştırılmasında kullanılır. Lama boyu oldukça küçük ve iki tarafına da geniş açılı küçük dişler açılmıştır.
f. Fare kuyruğu testere: Çeşitli eğmeçlerin ve anahtar deliği gibi yerlerin kesip boşaltılmasında kullanılır. Genellikle lamanın dişli kenarı kalın, sırt kenarı ise ince olarak imal edildiğinden dişlere ayrıca çapraz verilmez. Dişleri geniş açılı ve küçük bölümlüdür.

Yazı etiketi: , , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021