Gorgoda Nedir? Kimdir?

Ağaç ve Su İlişkisi

İçerisinde % 0 nem olan ağaca mutlak kuru ağaç denir. Yeni kesilen ağaçta mevsimine, yaşadığı yere, iklim şartlarına ve cinsine göre değişebilen % 50 ile % 150 oranında su bulunur. Bu oran ağacın mutlak kuru ağırlığına göre belirlenir. Yani ağacın % 100 oranında nemli olması mutlak kuru ağacın ağırlığı kadar bünyesinde su bulunması demektir. Yaşayan […]
İçerisinde % 0 nem olan ağaca mutlak kuru ağaç denir. Yeni kesilen ağaçta mevsimine, yaşadığı yere, iklim şartlarına ve cinsine göre değişebilen % 50 ile % 150 oranında su bulunur. Bu oran ağacın mutlak kuru ağırlığına göre belirlenir. Yani ağacın % 100 oranında nemli olması mutlak kuru ağacın ağırlığı kadar bünyesinde su bulunması demektir. Yaşayan ağacın dış odununda çok, iç odununda daha az su vardır. İğne yapraklı ağaçta ortalama (iç ve dış odun ortalaması) % 55 – % 60 nem bulunur. Bu oran geniş yapraklı sert ağaçlarda % 70, yumuşak cins geniş yapraklı ağaçlarda % 80 – %100 arasında değişir. Yaşayan ağaçtaki suyun büyük bölümü göze boşluğunda toplanır. Bir bölümü de göze zarı tarafından emilmiş durumdadır. Göze boşluğunda toplanan suya SERBEST SU göze zarının emdiği suya da BAĞIL SU denir. Ağaç kesildiği andan itibaren kurumaya başlar. Bu kuruma başkesitte başlar. Kabuğu soyulmuş ise bütün çevrede ve dengeli olarak gelişir. Ağaç tahta veya kalas durumuna getirildikten sonra da kuruma devam eder. Belli bir süre sonunda hücre boşluğunda bulunan serbest su buharlaşır. Hücre zarının emdiği su bir süre daha ağaçta kalır. Kurumadaki bu evreye HÜCRE ZARI DOYGUNLUĞU denir. Eşit ebatlardaki ağaçlar, eşit ortamda kurutulmak istendiğinde özgül ağırlığı fazla olan ağaçlar hafif ağaçlardan daha yavaş kurur.

Ağaç bulunduğu ortama göre bünyesine nem alıp verme özelliğine sahiptir. Çevresindeki hava kuru ise ağaç nem verir, çevresindeki hava fazla nemli ise, ağaç nem alır. Böylece bulunduğu ortama göre bir denge sağlar. Buna higroskopik denge (Nem dengesi) denir. Ağaçta oluşan nem değişikliği hacminin değişmesine neden olur. Hücre zarındaki su buharlaşınca hücre zarı büzülür ve hücre çevresi küçülür. Hücreleri daralan ağacın hacmi de küçülür. Buna AĞACIN ÇEKMESİ denir. Tekrar nem alan ağaçta hücre zarı genişler, genişleyen hücreler yüzünden ağacın hacmi de büyümeye başlar. Buna da AĞACIN ŞŞMESİ denir. Ağacın hacminin değişmesi sonucu meydana gelen çekme şişme olayına AĞACIN ÇALIŞMASI denilir. Ağacın çalışması ile meydana gelen iç gerilmeler sonucunda ÇATLAMA — ÇARPILMA — KAMBURLAŞMA gibi şekil bozuklukları meydana gelir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022