Gorgoda Nedir? Kimdir?

Alıç

Alıç gül bitkisine benzeyen bitkilerin ortak adıdır. Dünyanın kuzey yarım küresinde yetişmiştir. Genellikle ılıman kuşakta yer alan ülkelerde ve ormanlık alanlarda yetişir. Ülkemizde bir çok alıç türü yetişmektedir. Yetişen bu […]

Alıç
Alıç

Alıç gül bitkisine benzeyen bitkilerin ortak adıdır. Dünyanın kuzey yarım küresinde yetişmiştir. Genellikle ılıman kuşakta yer alan ülkelerde ve ormanlık alanlarda yetişir. Ülkemizde bir çok alıç türü yetişmektedir. Yetişen bu farklı alıç türlerinin en bilineni geyik dikeni (Crataegus orientalis) olarak adlandırılır.Bu ağaç türü yaklaşık olarak 500-600 yıl yaşayabilir.

Bu ağaç çalı ile ağaç görünüşü arasında yer alır. Gözde kısmı oldukça zedelenmiş gibi görünür. Dalları ince yaprakları ise koyu yeşildir. Genellikle ormanlık alanlarda yetişmesine rağmen şehir içinde süs bitkisi olarakta kullanılır. Çiçekleri çok güzeldir. Genellikle büyük bir kısmı beyaz çiçek açar, ancak bazı türlerinin çiçekleri pembedir. Alıcın meyveleri oldukça küçüktür, hatta bazen çapları 6mm civarına kadar düşer. Genelde turuncu rekntedir. Tadı ise tatlı ekşimsidir. Bu ağacın meyveleri özellikle kuşlar tarafından sevilerek yenir. Kışın yiyecek bulmakta zorlanan kuşlar, bu ağacın meyveleriyle beslenirler.

Yazı etiketi: , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021