Gorgoda Nedir? Kimdir?

Almanak

Almanak takvime göre düzenlenmiş, özel bir alan veya alanlarda bilgiler içeren yıllık bir yayındır.Ayrıca almanaklarda güneşin ve ayın doğuş ve batış zamanları, güneş ve ay tutulmaları, gelgit saatleri, belirli kilise festivalleri, adli yıllar, tüm çeşitli zaman çizelgelerinin listesi gibi astronomik bilgilerde bulunmaktadır.Almanak kelimesi arapça “iklim” anlamına gelen المناخ al-manaakh kelimesinden gelmektedir. Çağdaş bir almanak, günlük […]
Almanak takvime göre düzenlenmiş, özel bir alan veya alanlarda bilgiler içeren yıllık bir yayındır.Ayrıca almanaklarda güneşin ve ayın doğuş ve batış zamanları, güneş ve ay tutulmaları, gelgit saatleri, belirli kilise festivalleri, adli yıllar, tüm çeşitli zaman çizelgelerinin listesi gibi astronomik bilgilerde bulunmaktadır.Almanak kelimesi arapça “iklim” anlamına gelen المناخ al-manaakh kelimesinden gelmektedir.

Çağdaş bir almanak, günlük işler, coğrafya, tarih, astronomi gibi konularda her türlü yararlı bilgiyi içeren bir kitaptır. Genellikle bu tür almanaklara her yılın başında yayımlandıkları için “yıllık” da denir. Bazı almanaklar belirli bir konuda ayrıntılı bilgi verirler. Örneğin denizciler için hazırlananlar birçok konuda denizcilere yararlı bilgileri içerir. Ayrıca belirli spor dallarını konu alan almanak ve yıllıklar da yayımlanır. Bir yıl sonra olacakları önceden Öngördüğünü öne süren bazı almanaklar astrolojiden yararlanır. Bu tür almanakların en eskilerinden biri, ilk sayısı 1700’de Francis Moore tarafından yayımlanan ve 1701 yılına ilişkin tahminleri içeren Old Moore’s Almanac’dır (Eski Moore Almanağı). Moore, almanağına Vox stellarum (Yıldızların Sesi) adını vermişti.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022