Gorgoda Nedir? Kimdir?

Alp Bitkileri

Alp bitkileri dendiğinde yalnızca Avrupa’nın Alp Dağları’nda değil, dünyanın başka yerlerinde de 2.000 metre dolayındaki ağaç sınırının üzerinde yaşayan bitkiler akla gelir. Alp bitkilerinin yüksek bölgelerde yaşamaya uyarlanmış birçok özelliği vardır. Örneğin bu bitkilerin çoğu küçüktür; eğer böyle olmasalardı dağları süpürüp geçen güçlü rüzgârlar bitkileri yerlerinden sökerek sürükleyebilirdi. Yine bu nedenden dolayı bu yükseklikteki bitkiler […]
Alp BitkileriAlp bitkileri dendiğinde yalnızca Avrupa’nın Alp Dağları’nda değil, dünyanın başka yerlerinde de 2.000 metre dolayındaki ağaç sınırının üzerinde yaşayan bitkiler akla gelir. Alp bitkilerinin yüksek bölgelerde yaşamaya uyarlanmış birçok özelliği vardır. Örneğin bu bitkilerin çoğu küçüktür; eğer böyle olmasalardı dağları süpürüp geçen güçlü rüzgârlar bitkileri yerlerinden sökerek sürükleyebilirdi. Yine bu nedenden dolayı bu yükseklikteki bitkiler gruplar ve kümeler halinde büyürler. Böylece dağlarda esen güçlü rüzgârlara karşı tek başlarına dayanma yerine grup olarak daha kuvvetli bir şekilde karşı koyarlar ve toprağa tutunurlar.

Alp bitkilerinin uzun ve dayanıklı kökleri bitkinin toprağa sıkıca tutunmasını sağlar ve kaya çatlakları arasındaki besin maddelerine ulaşır. Kökler ayrıca besin depolayarak bitkinin kışı geçirmesine yardımcı olur. Alp çiçeklerinin çoğu hemen göze çarpacak kadar güzel ve parlak renklidir. Bu çiçeklerin göz alıcı renkleri, bitkinin tozlaşmasına yardımcı olan arıları ve öbür böcekleri çekmek içindir. Alp bitkileri parklarda ve botanik bahçelerinde özel olarak düzenlenmiş kaya bahçelerinde de yetiştirilir. Böylece, doğada değişik yükseltilerde ve değişik yörelerde yetişen bütün Alp bitkileri küçük bir alan içinde bir arada görülebilir.

Türkiye’deki Alp bitkileri de dünyadaki benzerleri gibi ağaç sınırının üzerindeki yükseltilerde bulunur. Ağaç sınırı ise iklim koşullarına ve toprağın yapısına bağlı olarak bölgeden bölgeye değişir. Örneğin Doğu Anadolu Bölgesi’nde ağaç sınırı karasal ikliminin etkisiyle 2.500 metre yüksekliktedir. Gelişmiş Alp tipi çayırlar ise 2.900-3.000 metreden sonra başlar. Buna karşılık bol yağış alan Karadeniz Bölgesi’nde ağaç sınırı 1.800-2.000 metreye iner. Ağaç sınırının değişmesine bağlı olarak bu bölgelerde yetişen Alp bitkileri de değişir. Örneğin İç Anadolu Bölgesi’nde geven çok yaygındır. Doğu Anadolu Bölgesi’nde ise yumak (Festuca), üçgül (Trifolium), salkımotu (Poa) ve çuhaçiçeği gibi Alp bitkileri yetişir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022