Gorgoda Nedir? Kimdir?

Alp Dağları (Alpler)

Fransa’dan Yugoslavya’ya kadar bir yay gibi uzanan Alpler Avrupa’nın en ünlü sıradağlarıdır. Bu dağlar İtalya ile Kuzey Avrupa ülkeleri arasında yaklaşık 1.000 kilometrelik doğal bir engel oluşturur. Bu nedenle Alpler’in Avrupa tarihinde önemli bir yeri olmuştur. Alp Dağları, 65 milyon yıl önce İspanya ve Fas’tan Endonezya’ya kadar yeryüzünü boydan boya geçen dağ dizilerinin biçimlendiği bir […]
Alp DağlarıFransa’dan Yugoslavya’ya kadar bir yay gibi uzanan Alpler Avrupa’nın en ünlü sıradağlarıdır. Bu dağlar İtalya ile Kuzey Avrupa ülkeleri arasında yaklaşık 1.000 kilometrelik doğal bir engel oluşturur. Bu nedenle Alpler’in Avrupa tarihinde önemli bir yeri olmuştur.

Alp Dağları, 65 milyon yıl önce İspanya ve Fas’tan Endonezya’ya kadar yeryüzünü boydan boya geçen dağ dizilerinin biçimlendiği bir dağoluş döneminin ürünüdür. Bu dönemde Kuzey Afrika’daki Atlas Dağları, Avrupa’daki Apenninler ve Karpatlar, Asya’daki Kafkas ve Himalaya dağları ortaya çıkmıştır. Yerkabuğunun kıvrılmasıyla oluştukları için bu dağlara “kıvrım dağları” denir.

Alp Dağları’nda Mont Blanc, Jungfrau ve Matterhorn gibi, çoğu 4.000 metreyi aşan yüksek doruklar vardır. Dorukları yazın bile karla kaplıdır. Doruklarda büyük fırtınalar kopar; zaman zaman da büyük bir uğultuyla çığ düşer.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022