Gorgoda Nedir? Kimdir?

Alsace-Lorraine (Alsas-Loren)

Fransa’nın Almanya sınırındaki bölgesidir. Alsace bölgesi Basrhin ve Haut-Rhin illerini, Lorraine ise Moselle, Meurthe-et-Moselle, Vosges ve Meuse illerini kapsar. Alsace ve Lorraine genellikle birlikte anılırsa da, Voj Dağları ile birbirinden […]

Fransa’nın Almanya sınırındaki bölgesidir. Alsace bölgesi Basrhin ve Haut-Rhin illerini, Lorraine ise Moselle, Meurthe-et-Moselle, Vosges ve Meuse illerini kapsar. Alsace ve Lorraine genellikle birlikte anılırsa da, Voj Dağları ile birbirinden ayrılmış, kendilerine özgü tarihi ve coğrafi özellikleri olan iki ayrı bölgedir. Şarabıyla ünlü Alsace’ta tarımsal üretim önemli bir gelir kaynağıdır. Kömür ve demir yataklarının bulunduğu Lorraine’de ise sanayi gelişmiştir. Buradaki Metz ve Nancy önemli sanayi kentleridir.

Alsace’ın ve Lorraine’in halklarının farklı kökenleri vardır. Roma İmparatorluğu zamanında her iki bölgede de Kelt kabileleri yaşardı. 4. ve 5. yüzyıllarda Germenler bunları Alsace’tan çıkardılar. Lorraine’de kalan Keltler ise Fransız kültürünü benimsedi.

Alsace-Lorraine Fransa ile Almanya arasında sık sık anlaşmazlık konusu olmuştur. Almanlar’ın olan Alsace’ı 17. yüzyılda Fransızlar ele geçirmişlerse de Alsace’lılar kendi dillerini, geleneklerini ve giyimlerini Fransız Devrimi’ne kadar korumuşlardır. Lorraine ise 1776’da Fransa’ya katılmıştır. Almanlar’ın Fransızlar’ı yendiği 1870-71 Fransa-Prusya Savaşı’ndan sonra Alman devlet adamı Otto von Bismarck, Alsace’ı ve Lorraine’in büyük bölümünü Elsass ve Lothringen adıyla Alman İmparatorluğu’na bağladı. Bundan sonra Fransızlar bu bölgeleri, geri alınması gereken “yitirilmiş topraklar” olarak kabul ettiler. Lorraine’in Fransız halkı, Bismarck’ın katı bir biçimde uyguladığı Almanlaştırma siyasetine şiddetle direndi.

1. Dünya Savaşı’ndan sonra Fransa yitirmiş olduğu toprakları geri aldı. Ama 2. Dünya Savaşı sırasında Fransa 1940’ta işgale uğrayınca, Alsace-Lorraine yeniden Alman yönetimine girdi ve Fransızca konuşan binlerce kişi bölgeden çıkarıldı. 2. Dünya Savaşı sonunda, 1945’te bu topraklar yeniden Fransa’ya verildi.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. seda dedi ki:

    bnce spr neyini benmiyorsunz arkadaşlar spr yha

Gorgoda © 2021