Gorgoda Nedir? Kimdir?

Altın Post

Altın Post destanının bir çok farklı anlatımı bulunmaktadır. Ancak en yaygın anlatımı şu şekildedir. Tesalya kralının oğlu Phriksos ile kızı Helle’nin çocukluğuyla başlar. Öyküde çocukların babası ikinci kez evlenmiştir; kocasının […]

Altın PostAltın Post destanının bir çok farklı anlatımı bulunmaktadır. Ancak en yaygın anlatımı şu şekildedir. Tesalya kralının oğlu Phriksos ile kızı Helle’nin çocukluğuyla başlar. Öyküde çocukların babası ikinci kez evlenmiştir; kocasının çocuklarından nefret eden üvey anne Phriksos ile Helle’yi öldürmek ister. İki kardeş öz annelerinin armağanı olan altın postlu uçan bir koçun sırtına binerek üvey annelerinin elinden kurtulurlar. Ama yolculuk sırasında Helle denize düşerek boğulur. (Helle’nin düştüğü Çanakkale Boğazı’na Yunanlılar bugün bile Hellespontos ya da “Helle Denizi” derler.) Phriksos ise Karadeniz’in doğu ucundaki Kolkhis’e (bugünkü Gürcistan) ulaşarak canını kurtarır. Kolkhis kralı Phriksos’a çok iyi davranır, hatta sonradan kızı Khalkiope ile evlendirir. Phriksos ölümden kurtulduğu için, koçunu adak olarak tanrıların kralı Zeus’a kurban eder; postunu da Kolkhis’te, bir ejderhanın nöbet tuttuğu bir koruluğa asar.

Bu arada Tesalya kralı ölmüş, yerine yeğeni Aison geçmiştir; ama bir süre sonra üvey kardeşi Pelias, Aison’u devirir ve tahta kendisi geçer. Aison’un oğlu İason büyüyünce Pelias’ın karşısına çıkıp babasının tahtını geri ister. Korkuya kapılan Pelias, genç adamdan kurtulmak için, altın postu getirirse krallığı ona bırakacağına söz verir. İason bu anlaşmayı kabul eder ve kısa sürede Yunanistan’ın dört bir yanından 50 yiğit toplayarak, adı “hızlı” anlamına gelen Argo gemisiyle yelken açar.

Kahramanlar yolda pek çok macera yaşadıktan sonra Kolkhis’e ulaşırlar. Kolkhis kralı altın postu İason’a vermeye yanaşır, ama üç koşulu vardır: İason, ateş püsküren iki korkunç boğayı çifte koşarak bir tarlayı sürecek; bu tarlaya bir ejderhanın dişlerini ekecek ve en sonunda ektiği her diş için topraktan fışkıran zırhlı savaşçıları yenecektir. İason’un şansına, kralın küçük kızı Medeia güçlü bir büyücüdür ve görür görmez İason’a ışık olur. Medeia’nın büyü ve sihirleri sayesinde bu güç görevleri başaran İason, Medeia’yı ve altın postu da alarak Argo gemisiyle kaçar. Ne var ki onları bekleyen macera ve tehlikeler henüz bitmemiştir. Kral altın postu geri alması için oğlu Apsyrtos’u peşlerinden gönderirse de, Medeia kardeşini kendi elleriyle öldürerek parçalarını denize serpiştirir. Daha sonra tanımadıkları denizlere açılan Argo Gemicileri ya da bilinen adlarıyla Argonaut’lar, ancak Medeia’nın zekâsı ve kurnazlığı sayesinde yollarını bulurlar.

En sonunda Tesalya’ya döndüklerinde İason’un babası hâlâ sağdır, ama çok yaşlanmıştır. Medeia yaşlı adamı sihirli otlarla dolu bir kazanda kaynatıp gençliğini ve gücünü yeniden kazandırır. Daha sonra Pelias’ın kızlarını da kendi babalarını kesip kaynatmaları için kurnazca kandırır; aynı büyülü otlardan vermediği için Pelias ölür. Bu suç yüzünden ülkeden kovulan Medeia ile İason’un arası zamanla açılır ve kavga ederek ayrılırlar. Sonunda İason, iyice eskimiş ve karaya çekilmiş olan Argo gemisinin pruvasında otururken, kırılan pruva tahtalarının altında kalarak ölür.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021