Gorgoda Nedir? Kimdir?

Ambulans Ekipmanlarının Temizlik ve Dezenfeksiyonu

Ambulansın içinde kullanılan tüm ekipman ve malzemelerin vaka sonrası temizliğinin nasıl yapılacağı, ne sıklıkta yapılacağı, nasıl bir sıra içereceği ve hangi temizlik malzemeleri ve dezenfektanların kullanılacağının istasyonda görev yapan ekip tarafından bilinmesi gerekir; çünkü ambulans temizliği bir ekip işidir. İstasyonlarda bu işi yapmak için ayrıca personel görevlendirilmez. Her vaka dönüşünde ambulans ekipmanlarının temizliği/dezenfeksiyonu nöbetçi ekip […]
Ambulans Ekipmanlarının Temizlik ve Dezenfeksiyonu
Ambulans Ekipmanlarının Temizlik ve Dezenfeksiyonu

Ambulansın içinde kullanılan tüm ekipman ve malzemelerin vaka sonrası temizliğinin nasıl yapılacağı, ne sıklıkta yapılacağı, nasıl bir sıra içereceği ve hangi temizlik malzemeleri ve dezenfektanların kullanılacağının istasyonda görev yapan ekip tarafından bilinmesi gerekir; çünkü ambulans temizliği bir ekip işidir. İstasyonlarda bu işi yapmak için ayrıca personel görevlendirilmez. Her vaka dönüşünde ambulans ekipmanlarının temizliği/dezenfeksiyonu nöbetçi ekip tarafından yapılır ve malzeme temizlik kontrol listesine kaydedilerek imzalanır.
Kan ve vücut sıvıları ile bulaşmış olan alet ve malzemeler için yüksek düzey dezenfeksiyon, kan ve vücut sıvıları ile bulaşma olmayan alet ve malzemeler için düşük düzey dezenfeksiyon uygulanır. Ya da sadece su ve deterjanla malzemeler temizlenir.

Dezenfeksiyon sırasında kullanılacak solüsyonu hazırlamak için piyasada bulunan ve %5 klor içeren çamaşır suyu kullanılır. Yüksek düzeyde dezenfeksiyon uygulamak için; %5 klor içeren çamaşır suyu 1/10 oranında sulandırılarak solüsyon hazırlanır. Örneğin 1 birim %5‟lik çamaşır suyu, 9 birim su ya da 10 cc %5‟lik çamaşır suyu, 90 cc su Şeklinde hesaplanabilir. Yüksek düzey dezenfeksiyon uygulanacaksa aletler dezenfektan madde ile temizlemeden önce mutlaka deterjan ve su ile yıkanır. Dezenfeksiyon öncesinde su ve deterjanla temizlik işlemi yapılmazsa dezenfeksiyon işlemi amacına ulaşmaz. Dezenfeksiyon sonrasında musluk suyu ile iyi bir Şekilde durulanma yapılır. Sonrasında alet kuruduktan sonra kapalı olarak saklanır. Solüsyon günlük olarak nöbetçi ekip tarafından hazırlanıp kullanılır. Düşük düzey dezenfeksiyon uygulamak için; %5‟lik klor içeren çamaşır suyu 1/100 oranında sulandırılarak solüsyon hazırlanır. Örneğin, 1 birim %5‟lik çamaşır suyu, 99 birim su olarak hesaplanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022