Gorgoda Nedir? Kimdir?

Ambulans Hava Yolu Ekipmanları

Balon valf maske seti, laringoskop seti, entübasyon tüpleri, havayolu tüpü, oro/nazofaringeal kanüller, kolorimetrik cihazı hava yolu ekipmanları olarak kullanılır. Acil yardım ve yoğun bakım ambulanslarında yer alan hava yolu ekipmanları, her […]

Ambulans Hava Yolu Ekipmanları
Ambulans Hava Yolu Ekipmanları

Balon valf maske seti, laringoskop seti, entübasyon tüpleri, havayolu tüpü, oro/nazofaringeal kanüller, kolorimetrik cihazı hava yolu ekipmanları olarak kullanılır. Acil yardım ve yoğun bakım ambulanslarında yer alan hava yolu ekipmanları, her yaş grubundan hastaya acil yardım uygulamaya olanak sağlayacak şekilde olmalıdır. Hava yolu ekipmanlarında yer alan malzemeler tüm yaş gruplarına uygun ve yeterli sayıda olmalı ve bu malzemelerin listesi oluşturulmalıdır.

Laringoskop: Laringoskop her nöbet değişiminde öncelikle kontrol edilir. Bladelerin ampüllerinin sağlam olup olmadığına bakılır. Laringoskopun pili özellikle kontrol edilir, zayıflamış piller değiştirilir. Entübasyona ihtiyaç duyulan bir durumda eğer laringoskobun pili çalışmıyor ise bütün sorumluluk nöbeti teslim alan sağlık personelindedir. Laringoskop uzun süre kullanılmamış olsa bile pili akabilir, ya da kendiliğinden biter bu yüzden çok dikkatli bir şekilde kontrolü yapılmalıdır. Aksi durumda nöbeti teslim alan personele yasal işlem uygulanabilir. Her kullanım sonrasında blade handle kısmından ayırarak ve akan suyun altına tutularak mekanik temizliği yapılır. Daha sonra yüksek düzey dezenfeksiyon yapan solüsyonda bekletilerek ardından musluk suyu ile temizlenir.

Entübasyon tüpleri: Ambulanslarda her yaşa uygun entüpasyon tüpleri bulunur. Ambulans içerisindeki tüplerin her nöbet devir tesliminde yeterli sayıda olup olmadığı kontrol edilir. Ayrıca kullanım sonrası eksik olan tüp yerine konur. Balon valf maske seti her kullanımdan sonra mutlaka temizlenir ve dezenfeksiyonu yapılır.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021