Ambulanslarda sabitleyici araç ve gereçler

Ambulanslarda sabitleyici araç ve gereçler

Ambulanslarda sabitleyici araç ve gereçler

Acil yardım, nakil ve yoğun bakım ambulanslarında, asgari altı değişik parçalı şişme atel seti, birer adet boyunluk seti bulunur. Traksiyon ateli, ve K.E.D kurtarma yeleği sadece acil yardım ve yoğun bakım ambulanslarında bulunur.

Şişme Atel ve Boyunluk Seti
Ambulans içerisindeki şişme atel seti, her nöbet devir teslimi sırasında kontrol edilir yırtık ve delik olanlar ayrılır. Her kullanımdan sonra temizliği yapılarak yerine konulur.
Boyunlukların bantları kontrol edilir, bantları kullanılmaz durumda olanlar ayrılır, teknik destek ekibinden yenileri istenir. Boyunluk setinin kanla teması sonucu benzer temizlik işlemi, 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu veya alkol bazlı hızlı solüsyon ile yüzey dezenfektanı yapılır.

Traksiyon Atel Seti (Thomas Ateli)
Uzun ve kısa boy olmak üzere iki set içinde iki adet atel mevcuttur. Bazı ambulanslarda torba içerisinde katlanabilir çubuk ve makara sisteminden oluşan ergonomik formları bulunmaktadır. Traksiyon atelinin ambulans içerisindeki yerinin ve kullanım şeklinin bilinmesi sağlık personeline kullanım kolaylığı sağlar. Genellikle ambulans içerisinde K.E.D yeleği ile yan yana bulunur. Temiz ve düzenli bir şekilde ambalaj içinde sabitlenmiş bir şekilde bulundurulur.

K.E.D. Yeleği
Nöbet devir teslimi sırasında velcro tutucuları ve kemerleri kullanır durumda olup olmadığı kontrol edilir. Her kullanım sonrası mutlaka temizliği yapılır, boyun desteği ve kemerleri yelekle beraber ayrı olarak sarılır. Bütün parçaları taşıma çantası içerisinde ve ambulansta belirlenen yere sabitlenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir