Gorgoda Nedir? Kimdir?

Amerika Yerlileri

Avrupalılar batı yarıküresine ya da Yenidünya’ya ayak bastıkları zaman orada yüzyıllardan beri yaşamakta olan yerli kabilelerle karşılaştılar. Kristof Kolomb onlara los Indos ya da Hintli demişti, çünkü 1492’de ulaştığı o […]

Avrupalılar batı yarıküresine ya da Yenidünya’ya ayak bastıkları zaman orada yüzyıllardan beri yaşamakta olan yerli kabilelerle karşılaştılar. Kristof Kolomb onlara los Indos ya da Hintli demişti, çünkü 1492’de ulaştığı o toprakların Hindistan’ın doğusu olduğunu sanıyordu. Daha sonra, İsveçli biyoloji bilgini Linnaeus dünyadaki insanları ırklarına göre sınıflandırırken, derilerinin kızılımsı renginden ötürü onları “kızıl ırk” ya da “Amerikan ırkı” olarak niteledi. Bu yüzden Amerika’nın Yerli halkı uzun süre “Kızılderili” olarak anıldı. Ama insan ırklarını derilerinin rengine göre ayırmak bilimsel olmadığından bu ad bugün kullanılmıyor. Üstelik Amerika Yerlileri’nin hepsi, örneğin Eskimolar ve Aleutlar Kızılderili değildir.

Amerika Yerlileri ilk kez sınıflandırılırken, değişik diller konuşan, kültürleri birbirlerinden farklı, fiziksel özellikleri bile birbirine benzemeyen 2.000’den çok grup tek bir halk sayılmıştı. Oysa Kuzey Kutup Dairesi’nden Güney Amerika’nın en güney ucuna kadar dağılmış olan Amerika Yerlileri gerçekte Asya’da ya da Avrupa’da yaşayan halklar kadar birbirlerinden farklıdır.

Amerika Yerlileri’nin atalarının bugün Amerika olarak bilinen kıtaya 20 bin ile 40 bin yıl önce geldikleri sanılıyor. Asya’dan gelen Amerika Yerlileri ile Asya halkları arasında belirli kültürel ve fiziksel benzerlikler vardır. 0 zamanlar belki de bir deniz geçidi olmayan Bering Boğazı’ndan Amerika’ya geçerek zamanla güneye doğru inen Amerika Yerlileri 17 bin yıl önce Kuzey Amerika’nın her yanına yayılmış, 12 bin yıl önce de Güney Amerika’nın güneydeki en uç noktasına varmışlardır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021