Gorgoda Nedir? Kimdir?

Amerikan Futbolu

Amerikan futbolu beyzbolun yanı sıra ABD’deki en yaygın spordur. Ragbi ve futboldan kaynaklanan, ama onlardan farklı kuralları olan Amerikan futbolu 1980’lerde ABD dışında da ilgi çekmeye başlamıştır. 17. yüzyıldan beri […]

Amerikan futbolu beyzbolun yanı sıra ABD’deki en yaygın spordur. Ragbi ve futboldan kaynaklanan, ama onlardan farklı kuralları olan Amerikan futbolu 1980’lerde ABD dışında da ilgi çekmeye başlamıştır. 17. yüzyıldan beri oynanan bu oyun, zamanla değişerek ve gelişerek bugünkü biçimini almıştır. 91 metre uzunluğunda ve 49 metre genişliğinde dikdörtgen bir sahada, oval bir meşin topla ve 11’er oyuncusu olan iki takımla oynanır. Amaç topu elden düşürmeden rakip takımın kale çizgisinin ötesine götürmektir. Kale çizgisinin ötesinde 9 metre uzunluğun da, son bölge denen bir alan ve bu alanın bitiş çizgisi üzerinde H biçiminde bir kale direği vardır.

Oyun serbest vuruşla başlar. Topu yakalayan takım dört hakta topu en az 9 metre ileri götürmek zorundadır. Bunu başarırsa dört hak daha kazanır ve bu böylece sürer. Eğer bunu yapamazsa top karşı takıma geçer. Hücumdaki takım topu rakip takımın kale çizgisinin ötesine götürmeyi başarırsa hem altı sayı hem de kale önünde bir ayak vuruşu hakkı kazanır. Bu ayak vuruşuyla top kale direklerinin üst boşluğundan geçirilebilirse bir sayı daha kazanılır. Sayı kazanmanın başka bir yolu da saha golüdür. Top sahanın herhangi bir yerindeyken, ayak vuruşuyla gol atılırsa üç sayı kazanılır. Savunmada da sayı yapılabilir. Savunmadaki takım eğer topu taşıyan oyuncuyu kendi kale çizgisinin gerisine geçmeye zorlar ve onu orada yakalarsa iki sayı kazanır.

Amerikan futbolu 15’er dakikalık dört devrede oynanır. Oyunu beş ya da altı hakem yönetir. Oyuncular düşme ve çarpışmalara karşı koruyucu özel başlıklar ve formalar giyerler, çünkü oyun sırasında şiddetle birbirlerine çarpabilirler.

İlk profesyonel Amerikan futbolu karşılaşması 1895’te Pennsylvania eyaletinin Latrobe kentinde oynandı. 1922’de de Amerikan Ulusal Futbol Ligi kuruldu.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021