Gorgoda Nedir? Kimdir?

Amfi Tiyatro

Eski Roma’nın amfi tiyatroları arena olarak adlandırılan büyük bir düzlüğün çevresinde daire ya da elips biçiminde yükselen tribünleri olan yapılardı. Kanlı gösterilerin sergilendiği arenalarda, yırtıcı hayvanlar birbirlerini parçalar, insanlar birbirleriyle […]

Eski Roma’nın amfi tiyatroları arena olarak adlandırılan büyük bir düzlüğün çevresinde daire ya da elips biçiminde yükselen tribünleri olan yapılardı. Kanlı gösterilerin sergilendiği arenalarda, yırtıcı hayvanlar birbirlerini parçalar, insanlar birbirleriyle ya da yırtıcı hayvanlarla kıyasıya dövüşürlerdi. Genellikle ölümle sonuçlanan bu acımasız dövüşler kana susamış kalabalıklarca izlenir ve alkışlanırdı.

Amfi tiyatrolarda gösteri alanını belirten arena sözcüğü Latincede kumluk anlamına gelir. Çünkü bu alanlar dövüş sırasında yaralanan ya da ölen gladyatörlerin (dövüşen insanların) kanlarını kolaylıkla dibe sızdıran kumlarla kaplıydı. Tribünlerin altında karanlık odalar, gladyatörler için barakalar, zindanlar, vahşi hayvanlar için kafesler vardı. Arena indirilip kaldırılabilen parmaklıklarla çevrilmişti. Gladyatörlerin çoğu suçlular ya da kölelerdi. Dövüşler mutlaka dövüşçülerden birinin ya da her ikisinin ölümüyle sonuçlanırdı. İzleyiciler yüksek bir duvar ve gerilmiş ağlarla hayvanlardan korunurdu. Eğlence için kan dökülen bu tür ve benzeri olaylar günümüzde insanlık tarihinin yüz karası sayılmaktadır.

İlk amfi tiyatrolar tahtalardan yapılan dayanıksız yapılardı. Tarihçi Tacitus, Tiberius döneminde yapılan bir amfi tiyatronun çökmesi ve yanması sırasında 50 bin insanın öldüğünü yazar. Bilinen en eski amfi tiyatro M.Ö. 80’lerde Pompei’de taşlarla yapılan amfi tiyatrodur. Bu tür yapıların en ünlüsü ise Roma’daki Flavius Amfitiyatrosu’dur. Bu yapı daha sonra çok büyük olduğu için Colosseum olarak adlandırıldı. İmparator Vespasianus tarafından başlatılan bu yapı ölümünden sonra oğlu Titus tarafından tamamlandı. Bu döneme ilişkin belgelerde amfi tiyatronun yaklaşık 80 bin izleyici aldığı belirtiliyorsa da zamanımızdaki ölçümler ancak 50 bin kişi alabileceğini ortaya koydu. Colosseum Eski Roma’nın görkemini gösteren bir yapıdır. Yaklaşık 187 metre uzunluğunda, 157 metre genişliğinde ve 49 metre yüksekliğindedir. Numaralı oturma yerleri olan bu amfi tiyatroda giriş biletleri küçük kil tabletler biçimindeydi.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021