Gorgoda Nedir? Kimdir?

Amur Irmağı

Asıl Amur Irmağı 2.824 km uzunluğundadır, ama iki önemli koluyla birlikte toplam uzunluğu 4.444 kilometreyi bulur. Bu büyük ırmak Doğu Sibirya’yı geçerek Büyük Okyanus’a dökülmeden önce Rusya ile Çin arasındaki […]

Amur IrmağıAsıl Amur Irmağı 2.824 km uzunluğundadır, ama iki önemli koluyla birlikte toplam uzunluğu 4.444 kilometreyi bulur. Bu büyük ırmak Doğu Sibirya’yı geçerek Büyük Okyanus’a dökülmeden önce Rusya ile Çin arasındaki sınırın bir parçasını oluşturur. Çığırının büyük bölümü küçük teknelerle ulaşıma elverişliyse de, ağzı çok sığ olan ve yılın yarısından çoğunda suları donan Amur Irmağı Volga kadar büyük bir ticaret yolu değildir. 200 kadar küçük akarsuyun döküldüğü Amur, bütün kollarıyla birlikte 1.844.080 km2’lik bir alanı akaçlar; böylece dünyadaki ırmak havzaları içinde onuncu sırayı alır. Irmağın kıyılarındaki tek tük yerleşmelerde, daha çok ormandan kestikleri keresteleri suda yüzdürerek taşıyan oduncular yaşar. Çevresindeki toprak yazın bile donduğu için Amur havzası tarıma elverişli değildir. Buna karşılık balık açısından çok zengin olan ve bilindiği kadarıyla yaklaşık 100 tür balığı barındıran Amur’un kıyılarında yaşayanlar balıkçılıkla geçinirler.
Amur bölgesinde birdenbire patlayan şiddetli fırtınalar, yaz sonlarında ırmak sularının sık sık taşmasına yol açar. Bu yüzden Çinliler ırmağa Kara Ejder anlamındaki Amur adını vermişlerdir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021