Gorgoda Nedir? Kimdir?

Anakonda

8 metreyi aşabilen uzunluğuyla dünyanın en büyük yılanlarından biridir. Doğruluğu kanıtlanamamış bazı kayıtlarda 12 metrelik anakondalardan söz edilmekle birlikte, 9 metreden daha uzun örneklerine rastlanmamıştır. Bilimsel adı Eunectes murinus olan […]

Anakonda8 metreyi aşabilen uzunluğuyla dünyanın en büyük yılanlarından biridir. Doğruluğu kanıtlanamamış bazı kayıtlarda 12 metrelik anakondalardan söz edilmekle birlikte, 9 metreden daha uzun örneklerine rastlanmamıştır. Bilimsel adı Eunectes murinus olan bu yılan Güney Amerika’nın tropik bölgelerindeki bataklıklarda ve akarsularda yaşar. Derisi yeşilimsi kahverengidir; sırtında iki sıra halinde uzanan oval biçimli iri siyah benekler, gövdesinin iki yanında ise daha küçük ve yama gibi beyaz lekeler bulunur.

Anakonda zamanının büyük bölümünü sığ sularda geçirir. Yalnızca yassı ve koyu renkli başının tepesi suyun üstünde kalacak biçimde saklanır ve su içmeye gelecek küçük hayvanları bekler. Avladığı hayvanlar çok çeşitlidir. Küçük geyikler ve pekariler gibi memeli kara hayvanlarını su kıyısında, balık, kaplumbağa ve kayman gibi su hayvanlarını ise ırmağın içinde avlar. Ara sıra sudan çıkıp ağaç dallarına tırmanarak kuş ve maymun gibi küçük orman hayvanlarını avladığı da olur. Anakondaların yuttuğu çocuklara ilişkin birçok öykü anlatılmasına karşılık, bu dev yılanın insanlara saldırdığı çok enderdir. Aynı familyadan olan boa yılanı gibi anakondanın da zehir dişleri yoktur. Ama kalın ve güçlü gövdesiyle avına dolanır ve hayvanı sıkarak boğduktan sonra bütün olarak yutar. 7,5 metrelik bir anakondanın yaklaşık 2 metre uzunluğundaki bir kaymanı öldürdüğü kayıtlara geçmiştir. Anakonda böylesine doyurucu bir yemekten sonra, yediğini sindirebilmek için haftalarca kımıldamadan yatar.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021