Gorgoda Nedir? Kimdir?

Anatomi, Fizyoloji ve Hücre Yapısı

Anatomi: İnsan vücut yapısını gözle görülebilecek düzeyde inceleyen bilim dalına anatomi denir.Fizyoloji: Vücut yapısını oluşturan organ ya da oluşumların işlevlerini ve bu işlevler için vücutta geçen olayları inceleyen bilim dalına fizyoloji denir. HÜCRE VE YAPISIHücre:İnsanda en küçük canlı birime hücre denir. İnsan milyarlarca hücrenin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Bir hücre tek başına yaşayabilir. Hareket edebilir, […]

Anatomi: İnsan vücut yapısını gözle görülebilecek düzeyde inceleyen bilim dalına anatomi denir.
Fizyoloji: Vücut yapısını oluşturan organ ya da oluşumların işlevlerini ve bu işlevler için vücutta geçen olayları inceleyen bilim dalına fizyoloji denir.

Hücreler
Hücreler

HÜCRE VE YAPISI
Hücre:İnsanda en küçük canlı birime hücre denir. İnsan milyarlarca hücrenin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Bir hücre tek başına yaşayabilir. Hareket edebilir, işlev yapabilir. Hücreler gözle görülmezler.

Hücreler genel olarak şu işlevleri yaparlar;
1- Bölünerek çoğalmak, yeni hücreler yapmak,
2- Alınan besinleri işlemek,
3- Besinleri enerjiye dönüştürmek, yararlı duruma getirmek,
4- Enzim, hormon, protein, vb. organik maddeleri yapmak,
5- Artık ve zararlı maddeleri çıkarmak.

Hücrede iki ana bölüm vardır.

1- Stoplazma : Bir hücrede çekirdeğin çevresini kuşatan, saydam görünüşlü ve sulu kıvamdaki bölüme denir. Stoplazmanın dışını, hücrenin şeklini veren ve dış ortamla ilişkisini sağlayan hücre zarı sarar. İçerisinde organcıklar, cansız maddeler ve hücre içi sıvı bulunur.

Hücre zarı: Hücrede dış bölümü oluşturan stoplazmayı çeviren ince zardır. Hücre zarı hücrenin biçimini verir. Zarın üç önemli işlevi vardır.

a)     Stoplazmayı dış ortamdan ayırmak,
b)     Hücre içinde yapılan maddeleri dışa çıkarmak,
c)     Hücreye gerekli maddeleri dış ortamdan almak.

2- Çekirdek; Genel olarak hücrenin ortasında bulunur. Çevresini stoplazma sarar. Genel olarak bir hücrede bir çekirdek vardır. Kimi hücrelerde çok sayıda çekirdek olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022