Gorgoda Nedir? Kimdir?

Anestezi

Doktorlar, ameliyat sırasında ağrı duymaması için, ameliyattan önce hastaya bir iğne yapar ya da solunum yoluyla bir gaz verirler. Hastanın bilincini yitirerek uykuya geçmesine narkoz, böylece vücudundaki ağrıları duyamayacak duruma […]

AnesteziDoktorlar, ameliyat sırasında ağrı duymaması için, ameliyattan önce hastaya bir iğne yapar ya da solunum yoluyla bir gaz verirler. Hastanın bilincini yitirerek uykuya geçmesine narkoz, böylece vücudundaki ağrıları duyamayacak duruma gelmesine anestezi, bu duyu yitimine yol açan maddelere de anestezik denir.

19. yüzyılda anesteziklerin bulunması tıp tarihinin en büyük gelişmelerinden biridir. Bu maddelerin bulunmasından önce, çok zorunlu olmadıkça ameliyat yapılamıyordu. Çünkü ameliyat edilecek kişiye, ağrı duymaması için, bitki özlerinden elde edilen çeşitli ilaçlar ya da alkol verilse bile ameliyatlar çok ağrılı oluyor ve genellikle şok nedeniyle ölümle sonuçlanıyordu. Oysa bugün güçlü anestezikler sayesinde hastanın bilinci ve ağrı duyumu tümüyle yok edilebildiği için, cerrahlar saatlerce süren en karmaşık ameliyatları gerçekleştirerek hastanın yaşamını kurtarabiliyorlar.

Genel anestezi, omurilik anestezisi ve bölgesel (lokal) anestezi olmak üzere üç tip anestezi vardır. Uzun süren büyük ameliyatlarda, hastaya bilinçsiz bir uyku veren genel anesteziye başvurulur. Omurilik anestezisi ise genellikle doğumda, karın ve bacak ameliyatlarında uygulanır. Omurilik kanalına şırınga edilen bu anestezikler vücudun belden aşağı bölümündeki ağrı duyumunu ortadan kaldırır; ama ameliyat süresince hasta uyanık ve tümüyle bilinçlidir. Çok kısa süreli ameliyatlarda bir sinirin çevresine şırınga edilerek ya da deri yüzeyine püskürtülerek kullanılan bölgesel anestezikler vücudun neresine uygulanırsa yalnızca o bölgeyi duyarsızlaştırır. Bu yüzden diş hekimleri diş çekiminden ya da dolgudan önce, doktorlar da ufak kesiklere dikiş atmak ya da apse açmak gibi basit işlemlerde bölgesel anestezi uygularlar.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021