Gorgoda Nedir? Kimdir?

Antepfıstığı

Besleyici ve sevilen bir kuruyemiş olan antepfıstığı adını Gaziantep’ten alır. Çünkü dünya üretiminin büyük bölümünü başta Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Siirt ve Adıyaman olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi karşılar. Ortadoğu’da, özellikle […]

AntepfıstığıBesleyici ve sevilen bir kuruyemiş olan antepfıstığı adını Gaziantep’ten alır. Çünkü dünya üretiminin büyük bölümünü başta Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Siirt ve Adıyaman olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi karşılar. Ortadoğu’da, özellikle Iran ve Suriye’de bir zamanlar kendiliğinden yabani olarak yetişen antepfıstığı, lezzetli tohumları nedeniyle bugün yalnız bu ülkelerde değil bütün Akdeniz kuşağında, Çin’de, Meksika’da ve ABD’nin California yöresinde de üretilir. Bugünkü Suriye’nin başkenti Şam’ın Osmanlı egemenliğinde olduğu dönemlerde, büyük bir üretici olan kentin adıyla özdeşleştirilerek bu fıstığa şamfıstığı denmişti.

Antepfıstığı 10 metreye kadar boylanabilen ve sıcak iklimli kıraç toprakları seven bir ağaçtır. Yaklaşık 2 cm uzunluğundaki oval meyveleri koyu yeşil yaprakların arasında salkım biçiminde kümelenir. Bitkinin yenen bölümü meyveleri değil, meyvelerin içindeki yağlı ve lezzetli tohumlarıdır. Açık yeşil renkli olan bu tohumların üstünde koyu kırmızı renkte ince ve zarsı bir kabuk, onun üstünde de sert ve koruyucu ikinci bir kabuk bulunur. Bu sert kabuğu saran kırmızımsı renkli, yumuşak ve etli bölüm meyvedir. Dalından toplanan meyvelerin tohumları sert kabuğuyla birlikte kavrulur ve çatlayarak ikiye ayrılan kabuğun içindeki yeşil bölüm hem kuruyemiş olarak yenir, hem de çikolata, pasta, dondurma ve tatlılarda kullanılır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021