Gorgoda Nedir? Kimdir?

Antilop

Sığır, koyun, keçi ve ceylanlarla aynı familya (Bovidae) içinde sınıflandırılan 100 kadar otçul memeli türüne antilop adı verilir. Çok zarif yapılı olan antiloplar da sığırlar gibi çift toynaklı ve geviş […]

AntilopSığır, koyun, keçi ve ceylanlarla aynı familya (Bovidae) içinde sınıflandırılan 100 kadar otçul memeli türüne antilop adı verilir. Çok zarif yapılı olan antiloplar da sığırlar gibi çift toynaklı ve geviş getiren hayvanlardır. Fosillerinden anlaşıldığı kadarıyla bir zamanlar Asya ve Avrupa’nın birçok yerinde antiloplar yaşıyordu. Oysa bugün var olan antilop türlerinin çoğu Afrika’da, yalnızca birkaçı Asya’da yaşar. Bu hayvanların Kuzey Amerika’daki en yakın örneği olan Amerika antilobu (Antilocapra americana) aslında gerçek antiloplarla aynı familyadan değildir ve öbür antiloplar çatallanmadan uzayan boynuzlarını ömür boyu taşıdıkları halde, Amerika antilobunun ikiye çatallanan boynuzları her yıl yenilenir.
En iri antilop türü, yerden omzuna kadar olan yüksekliği 2 metreyi, ağırlığı ise 700 kilogramı bulan dev boğa antilobudur (Taurotragus derbianus). Diğer iri antiloplar arasında demirkır antilop (Hippotragus equinus), büyük kudu (Tragelaphus strepsiceros) ve dağ niyalası (Tragelaphus buxtoni) sayılabilir.

En küçük tür olan kral antilop (Neotragus pygmaeus) hemen hemen bir tavşan büyüklüğündedir. Omuz yüksekliği ancak 25 cm, ağırlığı ise 2 kilogramdan azdır. Madoqua cinsini oluşturan dikdikler biraz daha iricedir. Postu yumuşak ve uzun tüylü olan bu narin antilopların tepesindeki bir tutam dik ve kabarık tüy, erkeklerin kısa boynuzlarını neredeyse bütünüyle gizler.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021