Gorgoda Nedir? Kimdir?

Apenin Dağları

İtalya’nın belkemiği olarak adlandırılan Apenin Dağları, kuzeyde Alp Dağları’nın batı ucundan başlar; İtalya Yarımadası’nı 1.300 km boyunca uzunlamasına geçerek Sicilya Adası’na kadar uzanan geniş bir yay çizer. Sicilya Adası’nda, Nebrodi […]

Apenin Dağları
Apenin Dağları

İtalya’nın belkemiği olarak adlandırılan Apenin Dağları, kuzeyde Alp Dağları’nın batı ucundan başlar; İtalya Yarımadası’nı 1.300 km boyunca uzunlamasına geçerek Sicilya Adası’na kadar uzanan geniş bir yay çizer. Sicilya Adası’nda, Nebrodi Dağları olarak yeniden ortaya çıkar. Birbirinden bağımsız dağ sıralarından oluşan Apeninler ülkenin kuzeyi ile güneyi arasındaki ulaşımı zorlaştırırsa da aralarındaki vadiler Akdeniz kıyılarından Adriya kıyılarına geçişi kolaylaştırır. Eskiçağda Romalıların bu vadilerde yaptıkları yollar günümüzde demiryollarına ve geniş otoyollara dönüşmüş- tür. Roma ve Floransa gibi bazı ünlü İtalyan kentleri bu vadi yolları üzerinde oldukları için önem kazanmıştır.

Kuzeyde Ligurya Denizi’ne doğru uzanan Apenin Dağları’nın güneşe bakan güney yamaçlarında güzel meyve bahçeleri ve üzüm bağları vardır. Bu bölge İtalyan Rivierası olarak bilinir ve batısındaki Fransız Rivierası ile birleşir. Her iki yöre de sevilen dinlence yerleridir. Apenin Dağları’nın kuzey kesimi Adriya Denizi’ne dökülen Po Irmağı’nın kollarınca akaçlanır. Yörenin verimli vadilerinde tahıl yetiştirilir. Dağların alçak yamaçlarında ise zeytinlikler ve üzüm bağları vardır. Bölge bol yağış alır, ama Apenin Dağları’nın hiçbir kesiminde kar yağmaz.

Apenin Dağları zincirinin ortasındaki Abruzzi Dağları’nda İtalya’nın en ünlü ulusal parklarından biri vardır. Deniz düzeyinden 2.900 metre yükseklikteki bu bölge yabanıl ve kıraçtır. Bölgedeki kayın ve meşe ormanların- da kurt, yabandomuzu ve az sayıda ayı yaşar. Geçmişte bu bölgede bulunan pek çok hayvan hem spor amacıyla, hem eti için avlanmış, birçok ağaç da yakacak odun kömürü elde etmek amacıyla kesilmiştir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021