Gorgoda Nedir? Kimdir?

Appalaş Dağları

ABD’nin Atlas Okyanusu kıyılarındaki ovaları, iç bölgelerdeki düzlüklerden ayıran geniş dağ kuşağına Appalaş Dağları denir. Appalaş Dağları, Alabama’nın orta kesimlerinden başlayarak, Kanada’nın doğusundaki St. Lawrence Körfezi’ne kadar, kuzeydoğuya doğru 1.900 […]

ABD’nin Atlas Okyanusu kıyılarındaki ovaları, iç bölgelerdeki düzlüklerden ayıran geniş dağ kuşağına Appalaş Dağları denir. Appalaş Dağları, Alabama’nın orta kesimlerinden başlayarak, Kanada’nın doğusundaki St. Lawrence Körfezi’ne kadar, kuzeydoğuya doğru 1.900 km boyunca uzanır. Bununla birlikte Appalaş Dağları ya da Appalaşlar adı yaygın olarak Hudson ve Mohawk ırmaklarının güneybatısındaki bölge için kullanılır. Appalaşlar 17. yüzyılda Amerika’ya gelen göçmenlerin batıya doğru göçü önünde bir engel oluşturmuştur. Örneğin, Virginia kıyısındaki yerleşim yerlerinin 1607’de kurulmaya başlamasına karşın Yerlilerin yaşadığı Appalaş Dağları’ndaki sık ormanları geçip, bugünkü Kentucky’ye gelmeleri için 100 yıldan fazla bir zaman gerekmiştir.

Appalaşlar, uzun ve birbirine paralel vadilerle ayrılmış dağ sıralarından oluşan bir kuşak görünümündedir. Doğuda, Pennsylvania’dan Georgia’ya kadar uzanan Blue Ridge (Mavi Dağlar) kuşağı çok yaşlı bir dağ sırasıdır. Kuzey Carolina’da Black Mountains’daki (Kara Dağlar) Mitchell Dağı, Appalaşlar’ın bu bölgesindedir. Yüksekliği 2.000 metreyi aşan Mitchell Dağı, Kuzey Amerika’nın doğusundaki en yüksek doruktur. Milyonlarca yıldır su, rüzgâr ve hava koşullarının aşındırdığı Blue Ridge kuşağı, artık yüksek ve sarp değil, alçak ve yuvarlaktır. Great Smoky Dağları (Büyük Dumanlı Dağlar) Ulusal Parkı ünlü bir eğlence ve dinlenme yöresidir.

Blue Ridge’in devamı olan New Jersey Dağları, Pennsylvania’dan Hudson Irmağı vadisine kadar uzanır ve orada Hudson Dağları adını alır. Bu dağlar yaşlı ve aşınmış olmakla birlikte çok çekici bir görünüme sahiptir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021