Gorgoda Nedir? Kimdir?

Aras (Nehri) Irmağı

Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Erzurum ‘un güneyindeki Bingöl Dağı’nın kuzey yamaçlarından doğar. Türkiye toprakları içindeki uzunluğu 548, toplam uzunluğu ise 1.059 kilometredir. Başlarda güneydoğu-kuzeybatı yönünde akan Aras Irmağı daha sonra geniş […]

Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Erzurum ‘un güneyindeki Bingöl Dağı’nın kuzey yamaçlarından doğar. Türkiye toprakları içindeki uzunluğu 548, toplam uzunluğu ise 1.059 kilometredir.

Başlarda güneydoğu-kuzeybatı yönünde akan Aras Irmağı daha sonra geniş bir yay çizerek kuzeye yönelir. Pasin Çayı’yla birleştikten sonra geniş tabanlı bir vadi içinde, yer yer menderesler çizerek doğuya doğru akar. Horasan ve Karakurt arasında, derinliği kimi yerde 1.000 metreyi bulan dar bir vadiden geçer ve daha sonra akışını geniş düzlüklerde sürdürür; önce Kağızman’a, ardından Iğdır Ovası’na ulaşır. Daha sonra Türkiye topraklarından çıkarak ve Kura Irmağı’yla birleşerek Hazar Denizi’ne dökülür.

Aras Irmağı, kış mevsimi çok soğuk ve uzun geçen yüksek dağlarla kaplı bir bölgededir. Bol kar yağışının düştüğü ve erimenin olmadığı kasım ile mart ayları arasında, ırmağın suları azalır; yukarı kısımları yer yer donar. Nisan ayında ilkbahar yağmurları ve eriyen karlarla beslenen Aras Irmağı’nın suları yükselir. Çok yağmur yağdığı ve karların hızla eridiği zamanlarda, özellikle Pasinler Ovası’nda taşkın ve sellere yol açar. Akışı düzensiz olduğu için ulaşıma elverişsiz olan ırmaktan Iğdır, Pasinler ve Kağızman ovalarının sulanmasında yararlanılır. Kaynağına yakın olan yukarı bölümünde alabalık, aşağı bölümünde ise sazan balığı avlanır. Yörede, Aras Irmağı’nın sularının hastalıkları iyi ettiğine inanılır. Bu inanış Aras’ın cennetten çıkan dört ırmaktan biri olduğu söylencesinden kaynaklanmaktadır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021