Gorgoda Nedir? Kimdir?

Asit Sertleştiricili Vernik (Suni Reçine Verniği)

Suni reçinelerin, ester, eter, benzin, keton ve benzol gibi buharlaşıcı sıvılarla karıştırılması ile elde edilir. Suni reçine olarak, en çok, fenol, melamin ve üre reçineleri kullanılır. Suni reçine verniklerinde sertleştirici […]

Suni reçinelerin, ester, eter, benzin, keton ve benzol gibi buharlaşıcı sıvılarla karıştırılması ile elde edilir. Suni reçine olarak, en çok, fenol, melamin ve üre reçineleri kullanılır. Suni reçine verniklerinde sertleştirici olarak tuz asidi ve fosforik asitlerden yararlanılır.

Asit sertleştiricili verniklerde yüzeye sürülen verniğin % 50 si katman haline gelir. Sertleştiricisi ile karıştırılan verniğin kullanma süresi (açık zamanı) 2 gündür. Sertleştirici katılan vernik bu sürede kullanılmalıdır, artan vernik dökülmelidir. Yüzeye; fırça, püskürtme tabancası, silindirli vernik sürme makinesi, vernik dökme (perde) makinesi ile sürülebilir. Asitlerle tepkimeye girme özelliğinde olan metalden yapılmış sürme araçları kullanılmamalıdır. Karıştırılacak sertleştirici oranı üretici fabrikanın önerdiği miktarda olmalıdır. Bazlı fabrikalar, asit sertleştiricili verniklerle kullanılacak dolgu vernikleri de üretirler, bir arada satarlar. Bazı firmalarda selülozik dolgu ve astar vernik kullanmayı önerirler. Yüzeye sürülen vernik normal sıcaklıkta 2-3 saatte sertleşir. Kuruyan vernik katmanı zımparalanarak üzerine tekrar vernik sürülebilir. Kalın katmanlarda çatlamalar olabilir. 1 metrekarelik yüzeye 350 gr dan fazla vernik sürülmemelidir. Parlak vernik filimi birkaç hafta süreden sonra kuruyarak tam sertleşir. Verniklerin oluşturduğu katman mekanik ve kimyasal etkilere oldukça dayanıklıdır. Poliüretan verniklerden daha ucuzdur.

Okul, büro, mağaza, lokal, otel vb. yerlerde kullanılan mobilyaların verniklenmesinde yararlanılır. Melamin reçinesinden üretilen vernik, suntalam vb. suni plakaların elde edilmesinde kullanılır. Asit sentleştiricili vernikler sıcak ortamda erken bozulurlar, serin veya soğuk yerlerde saklanmalıdır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021