Gorgoda Nedir? Kimdir?

Aydınoğulları

Germiyanoğulları’nın subaşısı (ordu komutanı) Aydınoğlu Mehmed Bey, Bizans’tan aldığı Selçuk ve Tire çevresinde 1308’de kendi adına bir beylik kurdu. Birgi’yi başkent yapan Mehmed Bey sonradan Ödemiş, Sultanhisar ve İzmir’i de […]

Germiyanoğulları’nın subaşısı (ordu komutanı) Aydınoğlu Mehmed Bey, Bizans’tan aldığı Selçuk ve Tire çevresinde 1308’de kendi adına bir beylik kurdu. Birgi’yi başkent yapan Mehmed Bey sonradan Ödemiş, Sultanhisar ve İzmir’i de topraklarına katarak beyliğini genişletti. Ayrıca Selçuk’ta bir donanma kurarak Sakız, Bozcaada, Eğriboz, Mora ve Rumeli kıyılarına akınlar düzenledi.

1334’te Mehmed Bey ölünce beyliğin başına oğlu Umur Bey geçti. Denizciliğe önem veren Umur Bey Selçuk ve İzmir’deki tersaneleriyle donanmasını güçlendirdi. Aydınoğulları’nın donanması artık Ege için büyük bir tehlike olmaya başlamıştı. Alaşehir’i de topraklarına katan Umur Bey’in giderek güçlenmesi karşısında Haçlılar önlem alma gereğini duydu. Venedik, Ceneviz, Rodos Şövalyeleri ye Kıbrıs Krallığı’nın donanmaları birleşerek İzmir’e saldırdı. Haçlı kuvvetlerinin ilk saldırılarını püskürten Aydınoğulları ikinci saldırıda aynı başarıyı gösteremedi ve İzmir’i ele geçiren Haçlılar Türk donanmasını yaktılar.

Umur Bey’in 1348’de ölmesinden sonra eski gücünü yitiren Aydınoğulları denizden Haçlılar’ın, karadan da Osmanlılar’ın baskısı altında kaldı. 1390’da başa geçen İsa Bey Yıldırım Bayezid ile anlaştı ve Tire’de oturmak koşuluyla topraklarını Osmanlılar’a bıraktı. Ama Ankara Savaşı’nda Yıldırım Bayezid’i yenen Timur Aydınoğulları’na topraklarını geri verdi. Yıldırım Bayezid’in oğulları arasındaki taht kavgalarından yararlanarak bir süre daha ayakta kalan Aydınoğulları Beyliği 1426’da 2. Murad tarafından kesin olarak Osmanlı topraklarına katıldı.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021