Gorgoda Nedir? Kimdir?

Bilgi İşlem Elemanları

Bilgi İşlem Elemanları : Bilgi işlem Elemanları bilgisayarın temel işlevlerini gerçekleştiren ve çevre birimlerle ilişkilerini düzenleyen donanımlardır. Ana kart, Merkezi işlem birimi (mikro işlemci), geçici ve kalıcı depolama bellekleri (Ram,Rom), BIOS bilgi işlem elemanları arasında yer alır. Ana Kart : Bilgisayara takılan bütün donanımlar arasındaki bağlantıyı sağlayan en temel donanımdır. Ana kart olmadan bilgisayarın çalışması […]

Bilgi işlem elemanları
Bilgi işlem elemanları

Bilgi İşlem Elemanları : Bilgi işlem Elemanları bilgisayarın temel işlevlerini gerçekleştiren ve çevre birimlerle ilişkilerini düzenleyen donanımlardır. Ana kart, Merkezi işlem birimi (mikro işlemci), geçici ve kalıcı depolama bellekleri (Ram,Rom), BIOS bilgi işlem elemanları arasında yer alır.

 1. Ana Kart : Bilgisayara takılan bütün donanımlar arasındaki bağlantıyı sağlayan en temel donanımdır. Ana kart olmadan bilgisayarın çalışması imkansızdır. Bilgisayarda yer alması istenen bütün donanımlar bu karta ya doğrudan , yada kablolar ve konnektörler vasıtasıyla bağlanırlar. Ekran kartı, Ram, ses kartı, tv kartı doğrudan ana karta takılırken, hard disk, CD-ROM, disket sürücü vb donanımlar kablolar vasıtasıyla ana karta bağlanırlar. Son yıllarda yeni çıkan onboard ana kartlarda ses kartı, Ethernet kart, ekran kartı vb donanımlar ana kart üzerinde devreler halinde yer almaktadır.
 2. Merkezi İşlem Birimi (Mikro İşlemci) :Merkezi işlem birimi,  bilgisayarların en önemli parçasıdır. Hafıza ile çevresel donanımlar (girdi aygıtları, çıktı aygıtları ve depolama aygıtları)  arasındaki veri trafiğini düzenleyen ve verileri işleyen bir donanımdır. İşlemci veri yolları vasıtasıyla ana bellekten aldığı verileri işler ve donanımlara iletirler, aynı şekilde donanımlardan aldığı veriyi işleyerek hafızaya gönderir. Aritmetiksel ve mantıksal işlemleri gerçekleştiren donanım da merkezi işlem birimidir. İşlenen verilerin sonuçlarının kaydedilmesi için ikincil bellekler (secondary memory) kullanılır. İkincil bellekler disket ve sabit disktir. Yani verileri sabit disklere, disketlere ve flash belleklere kaydeder. Bilgisayarın performansını etkileyen en önemli donanımların başında gelir. Merkezi işlem birimi yerine işlemci, mikro işlemci, CPU isimleri ile de anılan bir donanımdır. İşlemcinin hızı MHz veya günümüzde GHz olarak ifade edilmektedir. 1 Mhz, saniyede 1 milyon işlem yapılabildiğini, 1 GHz ise, saniyede 1 milyar işlem yapılabildiğini ifade eder. En yaygın işlemci üreticileri Intel, AMD, Cyrix ve Motorola’dır. Motorola Machintosh bilgisayarlar için işlemci üretirken, diğer üç firma IBM uyumlu kişisel bilgisayarlar için işlemci üretmektedirler.
 3. Geçici Bellekler (EDO-RAM-SDRAM-DDR-RDRAM) : Bu donanımlar verilerin geçici olarak depolanması ve üzerlerinde değişikler yapılabilmesini sağlayan donanımlardır. Bilgisayarların çalışabilmesi için işletim sistemlerinin ve uygulamaların bu hafızalarda geçici olarak depolanması gerekir. Daha sonra işlenen bilgilerin kalıcı depolama aygıtlarına kaydedilmesi gerekir. Ram bellekteki bilgiler, elektrik kesilmesi veya bilgisayarı kapatmamız durumunda kaybolur.Bilgisayar performansını bu hafızanın miktarı önemli ölçüde etkilemektedir. Çünkü bu hafıza yeterli olmadığında bilgisayarlar sabit diskleri hafıza olarak kullanırlar. Sabit diskler, bu hafızalar kadar hızlı olmadığı için performansı düşürürler. Ayrıca disk işlemleri işlemciye de yük getirmekte ve verimliliği düşürmektedir.
 4. Kalıcı Bellekler ( ROM-Flash ROM-EPROM vb) : Bu donanımlar bilgisayarın desteklediği komutları ve donanım bilgilerini kalıcı olarak saklayan donanımlardır. Bilgisayarların çalışabilmesi için bu donanımlarda gerekli veriler bulunmalıdır. Bu bilgiler üretici firma tarafından yazılıp bize hazır olarak ana kartla birlikte verilirler.
 5. BIOS :  BIOS bilgisayara takılmış olan donanımların temel ayarlarını ve özelliklerini depolayan bir çeşit Rom bellektir. Bilgisayar açılırken BIOS’taki bilgilere göre tüm çevre donanımları kontrol eder ve hata olmadığından emin olarak bilgisayarın açılmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  En son eklenen yazılar

  Kim ne dedi?

  Gorgoda © 2023