Boş Hücre Metodları

Fazla kreozot harcayan dolu hücre metodu ile yapılan uygulamanın maliyeti yüksek olduğundan , daha ekonomik , devamlı olarak yeter derecede koruma sağlayacak metodlar araştırılması yoluna gidiliş ve boş hücre metodları bulunmuştur.

Boş hücre metodlarından en önemlileri Rüping metodu ile Lawry metodu’dur. Hem Ruping, hem de Lowry metodlarında uygulama, ön vakum işlemi dışında ,dolu hücre metoduna benzemektedir. Bu metodlarda, emprenye maddesi sevk edilmeden önce ve sevk sırasında vakum yapılmamaktadır. Ayrıca boş hücre metodunun uygulanmasında basınç sona erdiğinde, ağaç malzeme içinde sıkışık durumda hava yardımıyla ,fazla miktarda emprenye maddesi dışarıya atılmaktadır. Böylece hücreler hemen hemen boş kalmakta, fakat hücre çeperleri tamamen koruma maddesi ile emprenye edilmektedir.

Bu metodların amacı, ağaç malzemede derin bir nüfuz sağlanmakla birlikte kullanılan emprenye maddesi miktarını azaltmak ve masrafları daha düşük seviyede tutmaktır. Boş hücre metodları endüstriyel maksatlar için suda çözünen tuzlarla için nadiren kulllanılmaktadır. Genellikle kreozot ve ağır yağlarda çözünmüş pentaklorfenol ile uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir