Gorgoda Nedir? Kimdir?

Candaroğulları

Anadolu Selçuklu Sultanı 2. Gıyaseddin Mesud, tahta çıkmasına yardımcı olan Şemseddin Yaman Candar’a Kastamonu çevresindeki toprakları vermişti. 1292’de bu bölgede kurulan Candaroğulları Moğollar’ın Anadolu’dan çekilmesinden sonra bağımsız bir beylik haline […]

Anadolu Selçuklu Sultanı 2. Gıyaseddin Mesud, tahta çıkmasına yardımcı olan Şemseddin Yaman Candar’a Kastamonu çevresindeki toprakları vermişti. 1292’de bu bölgede kurulan Candaroğulları Moğollar’ın Anadolu’dan çekilmesinden sonra bağımsız bir beylik haline geldi. Yaman Candar’dan sonra bey olan Süleyman Paşa zamanında Sinop, Çankırı ve Safranbolu alındı. Ama daha sonra çıkan taht kavgaları nedeniyle beyliğin toprakları ikiye bölündü. Önce Osmanlılar’ın egemenliğini tanıyan, sonra Kadı Burhaneddin ile birleşerek Osmanlılar’a başkaldıran Kastamonu kolunu 1392’de Yıldırım Bayezid ortadan kaldırdı. Sinop kolunun başında bulunan Candaroğlu İsfendiyar Bey ise Yıldırım Bayezid’in egemenliğini tanıdığı için beyliğin başında kaldı. Ankara Savaşı’ndan sonra beyliğin eski topraklarını da ele geçirdi.

Çelebi Sultan Mehmed’in yeniden Anadolu birliğini kurması üzerine Candaroğullan Osmanlı egemenliğini tanıyarak bu devletle dostça geçindi. 50 yılı aşkın bir süre tahtta kalan İsfendiyar Bey’in adıyla, İsfendiyaroğulları olarak da anılan bu beylik 1460’ta Fatih Sultan Mehmed tarafından Osmanlı topraklarına katıldı.

Candaroğulları’nın sınırları içindeki Kastamonu, Sinop, Küre, Çankırı gibi kentler değerli yapılarla donandı. Sinop ve Samsun limanları önemli birer ticaret merkezi durumuna geldi. Ayrıca Sinop’ta büyük bir tersane kuruldu.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021