Gorgoda Nedir? Kimdir?

Canlı Grip Aşıları

Doz ve uygulama yolları: Canlı grip aşıları intranazal olarak uygulanır. Ticari olarak 0,2 ml lik nazal sprey formunda bulunur ve her iki burun boşluğuna 0,1 ml olarak uygulanır. Uygulanan kişi uygulamanın akabinde hapşırırsa doz tekrarı gerekmez. Nazal konjes yonu olan kişilerde emilim yetersiz olabilir, bu nedenle aşı uygulaması ertelenmeli veya cansız aşılar tercih edilmelidir. Kontrendikasyonları: […]
Canlı Grip Aşıları
Canlı Grip Aşıları

Doz ve uygulama yolları: Canlı grip aşıları intranazal olarak uygulanır. Ticari olarak 0,2 ml lik nazal sprey formunda bulunur ve her iki burun boşluğuna 0,1 ml olarak uygulanır. Uygulanan kişi uygulamanın akabinde hapşırırsa doz tekrarı gerekmez. Nazal konjes yonu olan kişilerde emilim yetersiz olabilir, bu nedenle aşı uygulaması ertelenmeli veya cansız aşılar tercih edilmelidir.

Kontrendikasyonları: Canlı aşı, aşı bileşenlerinden herhangi birisine alerjisi olan, daha önce canlı aşı ile aşılandığında alerjik reaksiyon gelişen kişilerde ve uzun-süreli aspirin kullanan çocuk ve ergenlerde kontraendikedir. Yumurta alerjisi olanlarda yapılmamalıdır, yapılması kesin gerekli ise inaktive aşı tercih edilmelidir. Her ne kadar literatürde aşının içeriğindeki vahşi tip zayıflatılmış virüsün aktive olup bağışıklığı baskılanmış kişilerde enfeksiyon yapması çok nadir olsa da, bu olasılık göz önüne alınarak enfeksiyon neticesinde hayati risk oluşabilecek kişilere yapılması önerilmez. Bu bağlamda aşağıdaki kişilere canlı aşı uygulanmamalıdır:

 • 50 yaşın üzerindeki erişkinler
 • Yumurta alerjisi olanlar
 • Astım tanısı olan kişiler
 • Kronik pulmoner, kardiyovasküler (izole hipertansiyon hariç), renal, hepatik, nörolojik/nöromüsküler, hematolojik veya metabolik hastalığı olan erişkinler
 • Bağışıklığı baskılanmış kişiler (ilaçlar ve HIV enfeksiyonunun neden olduğu durumlar dahil)
 • Gebeler
 • Son 48 saat içinde antiviral almış kişiler

Ateş olsun olmasın orta-ağır enfeksiyonlarda ve daha önceki aşı uygulamalarından sonra ilk altı hafta içinde GBS gelişmiş olanlarda dikkatle uygulanması gerekir.

Yan etkileri: Yapılan çalışmalarda aşının yan etkileri kontrol grupları ile hemen hemen benzer oranlardadır. Burun akıntısı, nazal konjesyon, hafif ateş, kas ağrısı görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
  En son eklenen yazılar

  Kim ne dedi?

  Gorgoda © 2022