Gorgoda Nedir? Kimdir?

Çocuk Animasyonlarının Uygulama Alanları

1. Doğum Günleri  Çocuklara yönelik animasyonlar, yaş günü partilerindeki kutlamalarda sıkça uygulanır. Bu animasyonlar genellikle çocuğun bulunduğu okul öncesi eğitim kurumlarında evlerde veya bu amaçla kiralanmış olan mekânlarda yapılır. Doğum günlerinde eğlendirmesi için palyaço, kuklacı ve animatörler çağrılır. Doğum günlerinde çocuklar, yeni bir yaşa girecek olmanın mutluluğunu yaşarken, anne ve babalar bu özel günün unutulmaz […]
1. Doğum Günleri 

Çocuklara yönelik animasyonlar, yaş günü partilerindeki kutlamalarda sıkça uygulanır. Bu animasyonlar genellikle çocuğun bulunduğu okul öncesi eğitim kurumlarında evlerde veya bu amaçla kiralanmış olan mekânlarda yapılır. Doğum günlerinde eğlendirmesi için palyaço, kuklacı ve animatörler çağrılır. Doğum günlerinde çocuklar, yeni bir yaşa girecek olmanın mutluluğunu yaşarken, anne ve babalar bu özel günün unutulmaz bir gün olarak anılarda yer alması için özel bir çaba gösterirler. Animasyon etkinlikleri ile bu alandaki gereksinimleri karşılayarak tüm davetlilere unutulmaz anlar yaşatmak mümkündür. Doğum günü olan çocuktan alınan bilgiler ya da diğer çocukların önerileri dikkate alınarak animasyonun yapılacağı mekân ve hazırlıklar (kostüm, gerekli araç gereçler vb.) belirlenir. Ortamın düzenlenmesinde süslemeler örneğin, sanat çalışmalarında çocuklara kedi merdivenleri, fenerler yaptırılabilir ve ortam bunlarla süslenebilir. Süslemelerin yanında yarışlar, oyunlar, gösteriler yapılabilir. Çocuklara değişik maskeler yapılabilir ya da hazır maskeler kullanılabilir. Doğum günü pastası çocuklarla birlikte süslenebilir.

Çocuk Animasyonlarının Uygulama Alanları
Çocuk Animasyonlarının Uygulama Alanları

2. Tatil Köyleri

Tatil köylerinde animasyon gösterileri son yıllarda adeta zorunlu hale gelmiştir. Çünkü turizm işletmelerinde promosyon ve kalite bakımından bir yarış olması, kolay yapılabilir olması sebebiyle uygulama alanlarından birisi de tatil köyleridir. Tatil köylerinde animasyon etkinlikleri ailelere ve çocuklara yönelik olmak üzere iki farklı şekilde planlanıp uygulanmaktadır. Tatil köylerinde 3-6 yaş grubu çocukları için mini kulüpler, 7-8 yaş çocukları için midi kulüpler, 9-12 yaş çocukları için maksi kulüpler hizmet vermektedir. Bu kulüplerde çocukların gün boyu aktivitelere katılımları sağlanırken ailelerine de rahat tatil yapma imkânı sağlanmaktadır. Mini kulüp, çocukların boş zamanlarını geçirdikleri bir yerden ziyade eğlenerek becerilerini geliştirebilecekleri bir yer olmalıdır. Tatil süresi boyunca misafirlerin çocuklarını gönül rahatlığı ile bıraktıkları ve kendilerine zaman ayırdıkları yer mini kulüplerdir. Mini kulüp programı zengin ve aktif içerikli olmalıdır. Aileler ve çocukları için her hafta tanışma kokteylleri, çocuk kermesi, çocuk defilesi, çocuk karnavalı, piknik partisi, fotoğraf çekimi spor, kültür, el sanatları ve dans etkinlikleri düzenlenmelidir.

3. Sünnet Törenleri

Sünnet törenlerinde, sünnet olan çocuğu korku, endişe ve stres yaşar. Bir yandan onun için muhteşem bir gün olacağını düşünürken bir yandan başına ne geleceğinden kendini alıkoyamaz. Çocuğun yaşadığı bu stresli durumu azaltmak ve ona rahat, mutlu bir ortam sağlamak animasyon etkinlikleri ile mümkündür. Böylece çocuğun ve sünnet törenine katılanların olumsuz düşüncelerden kurtulup eğlenmeleri sağlanabilir. Salonun ve odanın süslenmesi, kostümlü karakterler, sihirbaz, hokkabaz, tel cambazı, alev yutan adam, dans ve playbeck showları yapılabilir.

4. Çocuklara Hizmet Veren Kurumlar

Mağazalar, çocuk restoranları, kulüp ve yuvalar gibi çocuklara hizmet veren kurumlarda çeşitli animasyon gösterileri düzenlenerek çocukların eğlenmeleri sağlanır.

Mağazalar: Mağazalarda çocuklar palyaçolar tarafından karşılanıp yüzleri boyanabilir. Dans, playback gösterileri, çocuk mankenlerden oluşan mini bir defile ve çekilişler yapılarak çocuklara hediyeler verilebilir.

Çocuk Restoranlar: Restoran balonlarla süslenir, özel çocuk menüleri hazırlanır, dev şişme kostümlü çizgi film karakterlerinin eşliğinde yemek servisleri yapılır. Yemek sonrası çocuk tiyatrosu ve kukla gösterileri yapılır.

Kulüp ve Yuvalar: Etkinlikler çocukların oyun oynayarak eğlenceli bir öğrenme ortamı içerisinde yaşları ve bireysel gereksinimleri göz önünde bulundurularak hazırlanır. Yaşayarak, uygulayarak öğrenmeleri sağlanır. Deneyler, drama, mini tiyatro, müzik, sanat çalışmaları, ana dili etkinlikleri, yabancı dil, ritim- dans bilgisayar etkinlikleri ve çevre gezileri ile çocukların gün boyu eğlenerek öğrenecekleri ortam sağlanmalıdır. Serbest zaman etkinlikleri ile dinlenmeleri ve eğlenmeleri sağlanmalıdır. Bu etkinlikler boya çalışmaları,  kâğıt işleri, kolaj çalışmaları artık materyallerle çalışma, kil ve seramik hamuru çalışmaları ve köşe etkinlikleridir

5. Eğitimde Animasyon Etkinlikleri 

Animasyon yolu ile eğitim: Okuma günümüzde çok önemli bir etkinliktir. Kitap okuma alışkanlığı çocuklara çok küçük yaşlardan itibaren verilmelidir. Düş dünyasında çocukların hayal güçlerini uyandıracak aktiviteler yolu ile bu alışkanlığın ilk adımları atılmış olur. Resimli kitapların derlenmesi, resimler yolu ile kendi öykülerini oluşturmaları, anlatılan öyküyü canlandırma, anlatılan bir öyküyü resimleme, masal kahramanlarını canlandırma gibi aktiviteler bu amaca hizmet eden aktivitelerdir.

Dinlenme ve eğlenme amacıyla animasyon: Animasyon etkinliklerinde program hazırlanırken dış mekânlarda etkin bir şekilde uygulama olanağı olan su, kum, top vb. materyallerle ilgili etkinliklerden yararlanılabilir. Açık hava oyunları, plajda kale yapma, define arama, çeşitli grup oyunları, jimnastik, topla oynama, su jimnastiği, dalma oyunları kovayı havlu sıkarak doldurma, akşam etkinlikleri gibi etkinliklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022