Gorgoda Nedir? Kimdir?

Çocuklar ve Gençlerde Madde Bağımlılığı

Madde kullanımı, bireyin santral sinir sistemi üzerinde hoşnutluk yaratıcı etkisi nedeniyle herhangi bir bağımlılık yapıcı maddeyi kullanmasıdır. Madde bağımlılığı ise ruhsal ve fiziksel olarak madde kullanımını sürdürme gereksinimi olarak tanımlanmaktadır. […]

Çocuklar ve Gençlerde Madde BağımlılığıMadde kullanımı, bireyin santral sinir sistemi üzerinde hoşnutluk yaratıcı etkisi nedeniyle herhangi bir bağımlılık yapıcı maddeyi kullanmasıdır. Madde bağımlılığı ise ruhsal ve fiziksel olarak madde kullanımını sürdürme gereksinimi olarak tanımlanmaktadır. Bir maddeye karşı bağımlılık fiziksel, ruhsal ya da her iki şekilde de gelişebilmektedir. Maddeye karşı sürekli ya da aralıklarla şiddetli istek duyma şeklinde ortaya çıkan ve alışkanlık olarak da nitelenen durum, ruhsal bağımlılık olarak adlandırılmaktadır. Baş ağrısı, bulantı, terleme, epileptik nöbetler, titreme gibi yoksunluk belirtilerini önleme kaygısıyla madde kullanma ve giderek daha fazla kullanma ihtiyacı duyulması ise fiziksel bağımlılık olarak tanımlanmaktadır. Madde kullanımı psikolojik ve fiziksel açıdan kişinin okula gitme, dersleri takip edebilme ya da düzenli olarak işe gitme, iş yapabilme, sosyal aktivitelere katılma gibi günlük normal yaşamını sürdürme kabiliyetlerini önemli ölçüde kısıtlamaktadır. Bağımlılık yapıcı maddelerin, beyin ve beyin merkezi sistemi üzerinde yarattığı tahribatta çok büyüktür. Özellikle ergenlik döneminde madde kullanımı beyin gelişimini engellemekte ve beyinde oluşan hasar düzeyinin çok daha yüksek olmasına neden olabilmektedir.

Küresel kültür etkileşiminin çok hızlı ve yoğun olarak yaşandığı günümüzde, çocuklar ve gençler çok hızlı değişimler geçirmektedirler. Özellikle kimlik arayışının yoğun olduğu çocukluktan ergenliğe geçiş döneminde; arkadaş edinme, gruba kabul edilme, kendini ispatlama gibi nedenlerle yanlış ortamlara girebilmekteler ve bağımlılık yapıcı maddelerle tanışma, deneme gibi risklere yoğun olarak maruz kalabilmektedirler. Bu riskleri bertaraf edebilmek için, aileler, çocukları üzerinde ciddi anlamda etkili olan durumlara karşı dikkatli olmalıdırlar. Özellikle çocukluktan ergenliğe geçiş döneminde onları anlamak için gayret göstermeli, yakın ve samimi bir ilişki içinde olmaya dikkat etmelidirler. Anne babalar, madde bağımlılığı problemi hakkında doğru kaynaklardan bilgi edinmeli ve böyle bir sorunla karşılaşmaları halinde bu durumla başa çıkma yeteneği kazanmak için ilgili kurum ve kuruluşlardan destek almalıdırlar.

Yazı etiketi:

Kategori: Vatandaşlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021