Gorgoda Nedir? Kimdir?

Çocuklara Yönelik Doğaçlama ve Drama Etkinlikleri

Çocuklara Yönelik Doğaçlama ve Drama Etkinlikleri: Yaratıcı drama, bir grup çalışması içinde çocukların olgu ve olayları kendi yaşantılarından, gözlemlerinden yola çıkarak, yeniden düzenlemesi ve oyunsu süreçler içerisinde doğaçlama, rol oynama tekniklerini kullanarak yorumlamaları ve canlandırmalarına denir. Doğaçlama, anında yaratmaktır. Yaratıcı drama etkinliklerine katılmak, çocukların yaratıcılıklarının gelişmesinde algılamalarında, dil gelişimlerinde büyük rol oynar. Çocuk, drama çalışmaları […]

Çocuklara Yönelik Doğaçlama ve Drama Etkinlikleri
Çocuklara Yönelik Doğaçlama ve Drama Etkinlikleri: Yaratıcı drama, bir grup çalışması içinde çocukların olgu ve olayları kendi yaşantılarından, gözlemlerinden yola çıkarak, yeniden düzenlemesi ve oyunsu süreçler içerisinde doğaçlama, rol oynama tekniklerini kullanarak yorumlamaları ve canlandırmalarına denir. Doğaçlama, anında yaratmaktır.

Çocuklara Yönelik Doğaçlama ve Drama Etkinlikleri: Yaratıcı drama, bir grup çalışması içinde çocukların olgu ve olayları kendi yaşantılarından, gözlemlerinden yola çıkarak, yeniden düzenlemesi ve oyunsu süreçler içerisinde doğaçlama, rol oynama tekniklerini kullanarak yorumlamaları ve canlandırmalarına denir. Doğaçlama, anında yaratmaktır. Yaratıcı drama etkinliklerine katılmak, çocukların yaratıcılıklarının gelişmesinde algılamalarında, dil gelişimlerinde büyük rol oynar. Çocuk, drama çalışmaları ile eğlence ihtiyacını karşılar, öğrenmesi desteklenir. İyimser, kendine güvenen, olumlu kişilik geliştirmelerine yardımcı olur. Drama çalışmalarında çocuklar serbest bırakılmalı, rolleri istedikleri gibi oynamaları sağlanmalıdır.

Etkinlik 1:
Öğretmen önceden çocuklarla birlikte serbest zaman etkinliğinde çeşitli yaprak figürleri hazırlar. Her bir ağaca ait yaprakları ipe takar ve çocukların boyunlarına asar. Çocuklarla boyunlarına asılan yaprak hakkında konuşur. Mevsimler ve hava olaylarına
uygun doğa olayları konulu müzik açar ve çocukların dans eden ağaçları canlandırmalarını ister.

Etkinlik 2:
Öğretmen çocuklara bir otobüs terminalinde olduklarını söyler. Otobüs terminalinde bulunan kişilerin kim olduğunu neler yaptığını konuşur. Torununu bekleyen bir adam, otobüs şoförü, gazeteci, dondurmacı vb. Çocuklardan bu karakterlerden istediklerini seçmelerini ya da kendilerinin kararlaştıracağı bir karakteri canlandırmalarını ister.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2023