Gorgoda Nedir? Kimdir?

Çocuklarda Bel ve Sırt Ağrısı

Yaşları ne kadar küçük olursa olsun, birçok çocuk bel-sırt ağrısı çekiyor. Bu ağrıların ciddi nedenleri olabileceği gibi, basit sebeplerden de kaynaklanabilir. Yalnız üzülmeyin, bu ağrıların sebepleri basit olduğu gibi, tedavi […]

Çocuklarda Bel ve Sırt AğrısıYaşları ne kadar küçük olursa olsun, birçok çocuk bel-sırt ağrısı çekiyor. Bu ağrıların ciddi nedenleri olabileceği gibi, basit sebeplerden de kaynaklanabilir. Yalnız üzülmeyin, bu ağrıların sebepleri basit olduğu gibi, tedavi yöntemleri de çok kolay.

Çocuğunuzda oluşan bel ve sırt ağrılarını hafife almamanız gerekiyor. Uzman Dr. Anıl Yeşildal, konuyla ilgili şöyle diyor: “Aslında İngilizce’de bu sağlık sorunu ‘back pain’, yani ‘arka ağrısı’ şeklinde tek bir kelimeyle ifade edilebilmekte iken, bizde bunun tam bir karşılığı olmadığından, Türkçe tıpta bu sorun bel-sırt ağrısı olarak anılmaktadır. Çocuklardaki bel ve sırt ağrıları erişkinlere göre daha ciddiye alınmalıdır. Çünkü çocuklardaki bel ağrıları önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Çocuklarda bu sorunun nadir olduğu düşünülmekle birlikte, yapılan anketler bu sorunun %30’lara varan sıklıklara ulaştığını gösteriyor.”

Çocuğunuzda oluşan bel-sırt ağrısının sebebi, duruş bozuklukları gibi mekanik faktörlerden, tümör gibi ciddi hastalıklara kadar giden çok geniş bir yelpazeyi içerir. Çocuğunuzun bel ve sırt ağrıları için hiçbir neden bulunamazsa, çocuğunuzu etkileyen birtakım psikolojik faktörler olabilir. Örneğin; özellikle, yalnız, mutsuz, sevgisiz büyüyen çocuklara dikkat edilmesi gerekebilir.

Kaynak: anneyiz.biz

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021