Gorgoda Nedir? Kimdir?

Dağıtım ve Dağıtım Kanalı Kavramları

Dağıtım kavramı, işletmeler tarafından üretilen ve fiyatı belirlenen malların üretim noktasından satış noktasına getirilmesidir.  Dağıtım Kanalı kavramı, mal ve hizmetlerin üreticiden tüketiciye giderken izledikleri yolun genel adıdır.  Dağıtım Kanalı Aracı […]

Dağıtım ve Dağıtım kanalları
Dağıtım ve Dağıtım kanalları

Dağıtım kavramı, işletmeler tarafından üretilen ve fiyatı belirlenen malların üretim noktasından satış noktasına getirilmesidir.  Dağıtım Kanalı kavramı, mal ve hizmetlerin üreticiden tüketiciye giderken izledikleri yolun genel adıdır. 

Dağıtım Kanalı Aracı Kuruluşları
Tüccar Aracılar: ürünlerin sahipliğini alan, riske katlanan aracılar olup, toptancı ve perakendecilerden oluşmaktadır.

Yardımcı Aracılar: Alıcı ve satıcının karşı karşıya gelmesini sağlayan ürünün sahipliğini ve riskini üzerine almayan aracılardır. Yardımcı aracılar; acente, tellal ve komisyonculardır.

Toptancılar: ürünleri büyük ölçeklerde satın alıp çoğunlukla perakendecilere satan aracılar olup, ürünleri ve hizmetleri, yeniden satacak aracılara satmak için gerçekleştirilen faaliyetlere toptancılık denir.

Perakendeciler: satın aldığı ürünleri nihai tüketici veya son kullanıcılara tüketmesi ya da kullanması amacıyla satan aracılardır. Perakendecilik temelde ürünün son tüketiciye ulaştırılması eylemini ifade eder.

Dağıtımda Aracı Kullanmanın Nedenleri

Dağıtım Türleri

Dağıtım Kanalının Seçimini Etkileyen Faktörler

Dağıtım Kanalının İşlevleri

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021