Gorgoda Nedir? Kimdir?

Daire Testere Makinesi (Tepsi Testere)

Daire testere makinesi çok değişik amaçlarla kullanılan en önemli ağaç işleme makinelerinden birisidir. Adını daire şeklindeki testereden almaktadır. Tepsi testere, koparma makinesi olarak da anılır. Değişik tip ve büyüklükte olanları vardır. Daire testere makinesinde yapılabilen işlemlerden bazıları şunlardır. A. Planyada yüz cumba açılmış veya kalınlık makinesinde kalınlık ve genişliği çıkarılmış iş parçalarının boyları genişlik ve […]
Daire Testere Makinesi (Tepsi Testere)Daire testere makinesi çok değişik amaçlarla kullanılan en önemli ağaç işleme makinelerinden birisidir. Adını daire şeklindeki testereden almaktadır. Tepsi testere, koparma makinesi olarak da anılır.

Değişik tip ve büyüklükte olanları vardır. Daire testere makinesinde yapılabilen işlemlerden bazıları şunlardır.

A. Planyada yüz cumba açılmış veya kalınlık makinesinde kalınlık ve genişliği çıkarılmış iş parçalarının boyları genişlik ve kalınlıkları istenilen ölçüde ve açıda kesilir.
B. İş parçalarına, lamba, kiniş, kordon, kanal, oluk, zıvana açılır.
C. Masif ve yapay tablalar istenilen ölçülerde gönyeli olarak ölçülendirilir.

Makinenin başlıca kısımları şunlardır:

Gövde: Dökme demirden yapılan gövde, kapalı dolap biçimindedir. Özellikle ağır tip makinelerin gövdeleri betona gömülü cıvatalarla atölyenin tabanına bağlanır. Tabla, motor kaldırma kolu ve diğer eklentiler gövde üzerine monte edilmiştir.

Tabla: Gövde üzerine yatay olarak bağlanır. Bazı tip makinelerde tabla istenilen açıda eğilebilecek şekilde ayarlı yapılmıştır. Ancak, çalışma güvenliği ve ayarlama zorluğu nedeni ile pek kullanışlı olmadığı görülmüş, bu sistem yerine mili istenilen açıda ayarlanabilen daire testere makineleri yapılmıştır. Tabla üzerinde bulunan kısım ve parçaların başlıcalar şunlardır.

a. Testere lamasının sökülüp takılabilmesi için tablanın ortasında, tabla kalınlığınca bir boşluk bırakılmıştır. Testere yerine takıldıktan sonra çevresinde kalan boşluk bir kapakla kapatılır. Kapak sert cins ağaçtan veya yumuşak metalden yapılır.
b. Tabla üzerinde, testerenin kesim doğrultusuna paralel olarak açılmış düz veya kırlangıç kuyruğu kanallar bulunur. Gönye siperi bu kanallar içinde çalışır. Üzerinde boy ayar çubukları da bulunan gönye siperi istenilen açıda ayarlanabilmektedir. Bazı gönye siperlerinde iş parçasını sıkma düzeni de bulunur.
c. Testere lamasına paralel konumda bulunan siper tablanın önündeki bir kızak üzerinde hareket eder. Testereye istenilen uzaklıkla ayarlanabilir. Siperin (tespit) sıkma kolu üzerinde bulunan bir hassas ayar vidası ile de çok ince ayarlar yapılır.
d. Elyaf yönünde yapılan kesimlerde bazı ağaçlar çalışarak testereyi sıkıştırır. Bu sıkışmayı önlemek için testere lamasının hemen arkasında bıçak biçiminde bir ayırma kaması bulunur. Ayırma kaması kalınlığı testere lamasından da incedir. Testerenin üzerini kapatmak ve fırlayan talaşlardan çalışan kimseyi korumak için de ayırma kamasına koruyucu eklenmiştir.
e. Makinenin yan tarafında tabla ve gövdeye bağlanan düzen üzerinde çalışan bir arabalı tabla bulunur. Ağır ve büyük parçalarının kesiminde yararlanılan bu tabla üzerinde de, gönye siperi, boy ayar çubukları ve sıkma düzenlen bulunmaktadır.

Mil ve Testere: Mil tablanın alt kısmında bulunur. Motordan akuple veya kayışla hareket alır. Testere takılan baş taraf in- da sol vida diş açılmıştır. Testere ve flanşlar takıldıktan sonra bu somun ters yönde çevrilerek testerenin sıkışması sağlanır. Testerenin çalışma sırasında gevşemesini önlemek için sol diş açılmıştır. Gövdenin üzerinde bulunan ayar kolu ile testerenin yükseklik ve eğim ayarı yapılır.

Testere: Makinenin kesici elemanıdır, çapı 80-600mm arasında değişir. Testereler diş biçimlerine göre değişik şekillerde imal edilirler.

Motor: Gövdenin içerisine yerleştirilen motora, makine üzerinde bulunan şalterle kumanda edilir. Motorun hareketi kayışla mile iletilir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022