Gorgoda Nedir? Kimdir?

Danişmentliler

Danişmend Gazi olarak anılan Gümüş Tigin Ahmed Gazi, Malazgirt Savaşı’ndan hemen sonra Amasya, Tokat, Sivas, Niksar, Malatya ve Yozgat’ta Danişmentliler Beyliği’ni kurdu. 1. Haçlı Seferi’ne karşı başarıyla savaşmaları ve Haçlı […]

Danişmend Gazi olarak anılan Gümüş Tigin Ahmed Gazi, Malazgirt Savaşı’ndan hemen sonra Amasya, Tokat, Sivas, Niksar, Malatya ve Yozgat’ta Danişmentliler Beyliği’ni kurdu. 1. Haçlı Seferi’ne karşı başarıyla savaşmaları ve Haçlı ordusunu bozguna uğratmaları Anadolu’daki güçlerini artırdı. Daha sonra tahta çıkan Emir Gazi de Kastamonu, Ankara ve Çankırı’yı alarak sınırlarını Bolu’dan Malatya’ya kadar genişletti. 1107’de 1. Kılıç Arslan’ın ölümünden sonra Anadolu Selçukluları’nın iç çatışmalarından yararlanan Danişmentliler Anadolu’da üstünlüğü ele geçirdiler. Anadolu Selçuklu tahtına 1. Mesud’un geçmesini sağlayarak uzun süre bu devleti etkileri altında tuttular. Ne var ki Melik Muhammed’in ölümünden sonra başlayan taht kavgaları Danişmentlileri güçsüz düşürmüştü. Bu fırsattan yararlanan Anadolu Selçuklu Sultanı 2. Kılıç Arslan 1175’te Danişmentlilerin varlığına son verdi.

Tokat, Malatya, Sivas ve Kayseri’yi değerli yapılarla zenginleştiren Danişmentlilerin Anadolu’nun Türkleşmesinde ve bu topraklarda İslam dininin benimsenmesinde önemli katkıları olmuştur. Kurucuları Danişmend Gazi’nin yaşamı ve Anadolu’nun fethinde gösterdiği kahramanlıklar da destanlarla günümüze kadar yaşatılmıştır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021