Gorgoda Nedir? Kimdir?

Demir

Atom numarası 26 olan element. Periyodik cetvelin VIIB grubunda yer alır. Demir, evrende çok bol bulunan bir elementtir. Gümüşümsü ve parlak renkli metal, önemli manyetik özellikler taşır. Demir genellikle saf metal olarak değil, alaşım olarak kullanılır. Çünkü saf demir oldukça tepkendir ve özellikle nemli havada hızla paslanır. Bitki ve hayvan yaşamında önemli bir bileşendir. Hemoglobin […]
DemirAtom numarası 26 olan element. Periyodik cetvelin VIIB grubunda yer alır. Demir, evrende çok bol bulunan bir elementtir. Gümüşümsü ve parlak renkli metal, önemli manyetik özellikler taşır.

Demir genellikle saf metal olarak değil, alaşım olarak kullanılır. Çünkü saf demir oldukça tepkendir ve özellikle nemli havada hızla paslanır.

Bitki ve hayvan yaşamında önemli bir bileşendir. Hemoglobin için anahtar nitelikte bir elementtir. Hemoglobindeki demir atomu, kan dolaşımında oksijenin taşınmasından sorumludur.

Aksi belirtilmedikçe, demir bileşikleri toksik olarak kabul edilmelidir. Demir eksikliği anemiye neden olur. Bedendeki demir fazlalığı da karaciğer ve böbreklere zarar verir.

Yazı etiketi: , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021