Gorgoda Nedir? Kimdir?

E-Ticaret Meslek Elemanı

e-Ticaret Meslek Elemanı internet üzerinden ürün ve hizmetlerin alınıp satılmasını sağlamak üzere geliştirilmiş yazılım programını kullanan kişidir. GÖREVLER e-Ticaret Meslek Elemanı çalıştığı kuruluşun stratejik ve teknolojik olarak elektronik ticaret yapabilmesini […]

E-Ticaret Meslek Elemanı
E-Ticaret Meslek Elemanı

e-Ticaret Meslek Elemanı internet üzerinden ürün ve hizmetlerin alınıp satılmasını sağlamak üzere geliştirilmiş yazılım programını kullanan kişidir.

GÖREVLER
e-Ticaret Meslek Elemanı çalıştığı kuruluşun stratejik ve teknolojik olarak elektronik ticaret yapabilmesini sağlamak üzere;
– e-Ticarete geçmek isteyen firmaların anlayışını yansıtan, ticari amaçlarına ve hukuk kurallarına uygun bilgisayar yazılım (program) sistemlerini kurar,
– İnternet üzerinden mevcut işi aktarır,
– Müşteri isteklerini saptayarak elektronik ortamda cevaplayan internet temelli yazılım ürünleri üretir,
– Müşteri şikayetlerini alır, sınıflandırır, çözüm üretir,
– Teknolojik yenilikleri izler, uygulamalarında kullanır,
– Firmalara elektonik ticarete geçişle ilgili danışmanlık veya eğitim hizmeti verebilir,
– Her an değişebilen rekabet şartlarında işletmelerin zarar görmemesi için stratejik danışmanlık hizmeti verebilir.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
– Bilgisayar, çeşitli yazılım programları,
– Faks, telefon, televizyon,
– Elektronik ödeme ve para transfer sistemleri,
– Elektronik veri değişim sistemleri (EDI),
– İnternet.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
e-Ticaret meslek elemanı olmak isteyenlerin;
– Matematiksel kavramlarla düşünme ve problem çözme yeteneğine sahip,
– Girişimci ve analitik düşünme gücüne sahip,
– Dikkatli ve ayrıntıları algılayabilen,
– Ticaret ve büro işlerine ilgili,
– Derinliğine araştırma ilgisine sahip,
– Sorumluluk sahibi, sabırlı ve sakin,
– Eleştiriye açık,
– Uzak görüşlü ve risk alabilen,
– Değişik görüşlere ve yeniliklere açık,
– Tertipli ve düzenli çalışma alışkanlığı olan,
kimseler olmaları gerekir.
Yabancı dil bilgisine sahip olmak ve teknolojik yenilikleri takip etmek başarıyı artırıcı bir özelliktir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
e-Ticaret meslek elemanları; genellikle kapalı, temiz, bol ışıklı ve klimalı büro ortamında çalışırlar. Birinci derecede verilerle uğraşırlar.

Firmalara danışmanlık hizmeti veren şirketlerle çalışıldığında müşteri istek ve şikayetlerini almak, eğitim ve bilgilendirme amacıyla seyahatler yapabilir.
İşbaşında diğer çalışanlarla ve hizmet satın alanlarla iletişim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
İnternetin hızla yaygınlaşması, elektronik ticareti, ticari işlemlerin yürütülmesinde yeni ve çok etkin bir araç haline getirmiştir. Elektronik ticaret, tüm dünyada ticaretin serbestleştirilmesi eğilimi ile birlikte, son on yılda yaşanan ve bilgi iletişimini kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Artık her iş ve hizmet için internet üzerinden çalışacak satış kanalları (web siteleri, sanal mağazalar, e-dükkan, vb) oluşturulabilmektedir. Özellikle bilgisayar, kitap, CD, turizm rezervasyonu, bilet, ikinci el araba, moda-tekstil ürünleri ve yan sanayi, emlakçılık, çiçekçilik vb. ürün ve hizmetlerin elektronik ticareti yapılmaktadır. Ülkemizde kitap, kaset, cd, çiçek, elektronik ürünler, giyim, bilgisayar, gıda vb. ürünlerin internette doğrudan müşteriye satış yapan sanal mağaza sayısı giderek artmaktadır. (Ankara Sanayi Odası verileri).
Elektronik ticaretin büyüme gidişatını gören ve bu yeni pazarda yerini almak isteyen çok sayıda şirket rekabette geri kalmamak için internet üzerinde site açmaya başladı. Bir çok ünlü marka sanal mağaza açarken, internet servis sağlayıcıları, oluşturdukları alışveriş merkezlerinde sanal mağaza kiralamaya başladılar. Bu gelişmeler elektronik ticaret konusunda danışmanlık hizmeti veren şirket sayısının da artmasına yol açmıştır.
e-Ticaret meslek elemanları kamu ve özel sektörün e-Ticarete geçişleri ile ilgili program hazırlama, kullanıcıları eğitme ve stratejik danışmanlık hizmetlerini verme amacıyla e-Ticaret yapan bütün işletmelerde çalışabilirler.
Elektronik ticaret özellikle küçük ve orta büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) için uygun bir ticaret şekli olduğundan bu işletmelerde iş bulma olanakları oldukça yüksektir.Kendi adlarına işyeri açabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi, üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “e-Ticaret” bölümünde verilmektedir. Bunlar;

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin “e-Ticaret” alanından mezun olanlar gerekli şartları taşımaları takdirde, ÖSYM’nin bu bölüm için belirlediği önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler şartıyla istedikleri.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitimin süresi 1 yıl İngilizce hazırlık + 2 yıldır.
– İzmir Ekonomi Üniversitesi MYO’nda öğretim dili İngilizcedir.Bir yıl hazırlık sınıfı zorunludur. İngilizce yeterlik sınavında yada uluslararası süreli İngilizce sınavlarda (TOEFL-İELTS) başarılı olanlar doğrudan birinci sınıfa devam edebilirler.
– İstanbul Kültür Üniversitesi İşletmecilik MYO’nda isteyen öğrencilere kontenjan dahilinde İngilizce hazırlık programı uygulanır.
e-Ticaret programının temel amacı; gelişen teknoloji ile hızla değişen ticaret alanında oluşacak yenilikler ve sonucu olarak ortaya çıkan fırsatlardan yararlanabilecek, ticaret alanındaki teknolojik gelişmeleri takip edebilecek, uygulayabilecek ve stratejik kararlar alabilecek ekemanlar yetiştirmektir.

Eğitim süresince öğrencilere; genel işletme, iktisada giriş, pazarlama ilkeleri, genel matematik ve istatistik, genel hukuk bilgisi, bilgisayar, makroiktisat, davranış bilimleri, e-Ticaret ilkeleri, ticaret hukuku bilgisi, yönetim ve organizasyon, internet programcılığı, pazarlama iletişimi, uluslararası pazarlama, görsel programlama veri yapıları ve programlama, grafik ve animasyon, marka ve marka stratejileri gibi meslek derslerinin yanında, Türk Dili, Yabancı Dil, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi gibi genel kültür dersleri verilmektedir.

Ayrıca, 2 yıllık eğitim süresince sömestr tatilinde yada yaz aylarında işletmelerde yapılmak üzere toplam 12 haftalık zorunlu stajları vardır.

MESLEKTE İLERLEME
Mezunları özel eğitim kurumlarının açtığı; DATA Sistem, MCSE, Microsoft Sistem Mühendisliği, ORACLE, E-Business vb. kurslara katılarak meslekte uzmanlaşılabilir.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Vakıfların, kamu ve özel kurum ve kuruluşlarının sağladığı burslardan yararlanabilirler.
Ders saatleri dışında özel şirketlerde kısa süren işler için çalışma olanağı bulabilirler.
Eğitim sonunda; kamu sektöründe çalışanlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alırlar. Ücretler kıdeme göre ve yıllık belirlenen oranlarda artış göstermektedir.

Özel şirketlerde çalışıldığında ücretler anlaşmalara göre belirlenmektedir. Genellikle asgari ücretin 4-6 katı civarında ücret alınmaktadır. Deneyimi olanlarda bu rakam çok daha fazla olabilmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
– İlgili eğitim kurumları,
– Meslek elemanları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021