Eiffel Kulesi

  • Nedir?

Eiffel KulesiParis’teki bütünüyle metalden yapılmış kule. Gustave Eiffel (1832-1923) adlı Fransız bir mühendisin en önemli yapıtlarından biridir (Bu mühendisin bir başka ünlü yapıtı da New York’taki Özgürlük Anıtı’dır).

Champ-de-Mars’ın Seine kıyısındaki kesiminde açılan 1889 Evrensel Sergisi için yapılan kule başlangıçta 300 m yükseklikteyken, günümüzde televizyon verici antenleriyle birlikte 320 metreyi bulmuştur.

Hem asansörle hem de merdivenle çıkılabilen üç kattan oluşan kule, çevreyi izlemeye de çok elverişlidir. Hatta birinci katında kahveler, bir lokanta ve bir de konser salonu yer alır.

Bütünü 7200 ton olan kule, 2 500 000 perçin çivisiyle birleştirilen, 15 000 parçadan oluşur. Gökdelenler inşa edilmeye başlamadan önce dünyanın en yüksek yapısı unvanını taşıyan kule, Paris’in tam ortasında yükselir.

Proje aşamasındayken pek çok sanatçının tepkisini toplayan kule, sonradan karşı çıkanların bir kısmının bile beğenisini kazanmıştır.

Gounod, kuleden esinlenerek “Bulutlar İçinde Konçerto”yu bestelemiş ve Eiffel’in yapıtı 1889’daki açılışından sonra Paris’in simgesi hâline gelmiştir.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir