Elektrik Enerjisi

  • Nedir?

Elektrik EnerjisiElektrik enerjisi, günümüzde hemen hemen her alanda kullanılır. Evlerimizi aydınlatmak, çamaşır makinesi, buzdolabı, klima, teyp, televizyon gibi ev aletlerini çalıştırmak, çevremizi ısıtmak, elektrikli tren, tramvay gibi araçları çalıştırmak, bazı fabrikalarda metalleri eritmek ve elektrolizle ayrıştırmak için elektrik enerjisinden yararlanılır.

Endüstride, iş yerlerinde ve evlerde kullanılan elektrik, elektrik santrallerinde üretilir. Bu santrallerde, alternatif akım üreten dev üreteçler ya da alternatörleri çalıştıran türbinler bulunur. Türbinleri de potansiyel enerjiye sahip (baraj suyu ya da kömür vb.) bir enerji kaynağından gelen güç döndürür.

Elektrik akımı evlere gelinceye kadar çeşitli aşamalardan geçer. Santralden çıkan elektriğin, önce gerilim düzeyi transformatörlerle yükseltilir ve yüksek gerilim hattı denilen tellerle taşınmaya başlanır. Sonra kent girişlerindeki büyük transformatör merkezlerine getirilir. Burada transformatörler elektriğin gerilimini kent içi dağıtım düzeyine düşürür. Bu kez de elektrik yer altı kabloları ya da orta gerilim hatlarıyla kent içinde taşınır. Sokak aralarındaki transformatör merkezlerinde elektriğin gerilimi son olarak evlerde ve iş yerlerindeki kullanma gerilimine düşürülür. Bu merkezlerden de evlere ve iş yerlerine ulaştırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir