Gorgoda Nedir? Kimdir?

Elektroliz

Kimyasal bileşikleri daha basit bileşiklere ya da elementlere elektrikle ayrıştırma yöntemi. Örneğin, su elektroliz yöntemiyle kendini oluşturan hidrojen ve oksijene ayrışır. Bir çözeltinin elektrik akımını iletebilmesi için çözeltideki artı (+) elektrik yüklü ve eksi (-) elektrik yüklü iyonların hareketi gerekir. Suda çözünmüş bakır sülfat dolu bir kaba, iki bakır plâka daldırılıp plâkalar bir pilin kutuplarına […]
ElektrolizKimyasal bileşikleri daha basit bileşiklere ya da elementlere elektrikle ayrıştırma yöntemi. Örneğin, su elektroliz yöntemiyle kendini oluşturan hidrojen ve oksijene ayrışır.

Bir çözeltinin elektrik akımını iletebilmesi için çözeltideki artı (+) elektrik yüklü ve eksi (-) elektrik yüklü iyonların hareketi gerekir.

Suda çözünmüş bakır sülfat dolu bir kaba, iki bakır plâka daldırılıp plâkalar bir pilin kutuplarına bağlanırsa, anottaki plâka incelirken katottaki plâkanın giderek kalınlaştığı görülür. Böylece katottaki bakır plâkanın üzerinde yeni bir bakır katmanı oluşur. Elektrolitik kaplama denen bu yöntem, sanayide çok sık kullanılan bir kaplama tekniğidir. Çelik eşyaların paslanmasını önlemek için bakır ya da kalayla kaplanmasında bu yöntem uygulanır.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021