Gorgoda Nedir? Kimdir?

Elektromanyetik Işınım

Elektrik yüklerinin hareketinin bir sonucu olarak dalga biçiminde yayılan enerji. Hareket hâlindeki elektrik yüklerinin çevresinde onlarla birlikte hareket eden elektrik alanları ve manyetik alanlar oluşur. Boşlukta bu iki alan birbirine diktir. Bu birbirine dik iki alanın yayılmasıyla oluşan elektromanyetik dalga her iki alana dik olacak biçimde yayılır. Elektromanyetik dalgalar, bütün dalga hareketleri gibi kırılma ve […]
Elektromanyetik IşınımElektrik yüklerinin hareketinin bir sonucu olarak dalga biçiminde yayılan enerji. Hareket hâlindeki elektrik yüklerinin çevresinde onlarla birlikte hareket eden elektrik alanları ve manyetik alanlar oluşur. Boşlukta bu iki alan birbirine diktir. Bu birbirine dik iki alanın yayılmasıyla oluşan elektromanyetik dalga her iki alana dik olacak biçimde yayılır. Elektromanyetik dalgalar, bütün dalga hareketleri gibi kırılma ve yansıma özellikleri taşır. Elektromanyetik ışınım maddesel bir ortam gerektirmez ve boşlukta da ilerleyebilir. Işık da bir tür elektromanyetik ışınımdır. Elektromanyetik ışınımların değişik türleri yalnızca dalga boyu ve frekansta farklılık gösterir. Elektromanyetik ışınımın olası kaynağı doğrudan dalga boyuyla ilgilidir: Uzun radyo dalgaları, radyo istasyonlarında kullanılan devasa büyük antenler tarafından üretilir; çok daha kısa olan görülebilir ışık dalgaları atomlar içindeki yüklerin hareketiyle üretilir, en kısa dalgalar, gama ışınları, atom çekirdeğinde meydana gelen değişikliklerin sonucudur.

Dalga boyunun azalması ve frekansın artması çeşitli türdeki elektromanyetik ışınımı kapsar: elektrik dalgaları, radyo dalgaları (AM, FM, TV ve kısa dalga), görünür ışık, mor ötesi ışınlar, kızıl ötesi ışınlar, X ışınları ve gama ışınımı.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021