Gorgoda Nedir? Kimdir?

Elektromıknatıs

Elektrik akımı kullanılarak demirden elde edilen mıknatıs. İçinden akım geçen iletken tel, çevresinde manyetik alan oluşturur. Bir akım makarasının içine yumuşak demir çubuk konup makaradan akım geçirilirse, demir çubuk, mıknatıs özelliği göstermeye başlar; kısaca mıknatıslanır. Akım kesilirse, yumuşak demir mıknatıslığını yitirir. İçinde demir çubuk bulunan akım makarasına elektromıknatıs denir. Bu demir çekirdeğin karşısında bulunan bir […]
ElektromıknatısElektrik akımı kullanılarak demirden elde edilen mıknatıs. İçinden akım geçen iletken tel, çevresinde manyetik alan oluşturur. Bir akım makarasının içine yumuşak demir çubuk konup makaradan akım geçirilirse, demir çubuk, mıknatıs özelliği göstermeye başlar; kısaca mıknatıslanır.

Akım kesilirse, yumuşak demir mıknatıslığını yitirir. İçinde demir çubuk bulunan akım makarasına elektromıknatıs denir. Bu demir çekirdeğin karşısında bulunan bir demir plâka akım geçince çekilir, akım kesilince bırakılır.

Elektromıknatıslar, elektrik zili, telefon, telgraf gibi araçlar ve birçok elektrikli ölçü aracının yapısında bulunur. Demir yükleme işleri yapan vinçler, elektromıknatıslarla yüklerini kaldırır.

Elektromıknatısın sarım sayısı arttıkça, oluşan manyetik alanın şiddeti de artar.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021