Gorgoda Nedir? Kimdir?

Elektroşok

Ruh hastalarını iyileştirme amacıyla onlara çok kısa süreli yüksek elektrik akımı verilmesi. Bir maddenin elektrikle yüklü olup olmadığını, yüklüyse yükünün cinsini belirlemeye yarayan aygıt. Yüksüz bir elektroskoba bir cisim dokundurulduğunda elektroskobun yaprakları açılmıyorsa, cisim yüksüzdür. Yapraklar hareket ediyorsa cisim elektrikle yüklüdür. Cisim ne kadar çok yüklüyse elektroskobun yaprakları da o kadar çok açılır. Bir cam […]
elektroşok tedavisiRuh hastalarını iyileştirme amacıyla onlara çok kısa süreli yüksek elektrik akımı verilmesi. Bir maddenin elektrikle yüklü olup olmadığını, yüklüyse yükünün cinsini belirlemeye yarayan aygıt. Yüksüz bir elektroskoba bir cisim dokundurulduğunda elektroskobun yaprakları açılmıyorsa, cisim yüksüzdür. Yapraklar hareket ediyorsa cisim elektrikle yüklüdür. Cisim ne kadar çok yüklüyse elektroskobun yaprakları da o kadar çok açılır.

Bir cam şişe, çivi, lâstik tıpa ve alüminyum kâğıt kullanarak basit bir elektroskop yapılabilir. Çivi lâstik tıpaya geçirilir. Çivinin uç kısmı çengel hâline getirilir.

Alüminyum yapraklar çivinin tel çengeline takılır. Hazırlanan bütün düzenek cam şişenin içine yerleştirilir. Böylece basit bir elektroskop elde edilmiş olur.

Elektroskopla cisimlerin elektrik yükünü anlamak için, elektroskop önce pozitif elektrikle yüklenir. Yükü bilinmeyen bir cisim elektroskoba yaklaştırıldığında yapraklar açılıyorsa o cisim pozitif (+), yapraklar kapanıyorsa negatif (-) elektrik yüklüdür.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022