Gorgoda Nedir? Kimdir?

Emprenye Maddeleri ve Emprenye Maddesinin Sınıflandırılması

Ağaç malzemeyi tahrip eden biotik, fiziksel ve kimyasal etkilerden korunmasına yönelik olarak alınacak en önemli tedbirlerin başında , ağaç malzemeyi çeşitli emprenye maddeleri ile emprenye etmek oluşturmaktadır. Bu hususu sağlamak üzere binlerce yıl önceden kullanılabilen çeşitli emprenye maddeleri bulunduğu gibi, günümüzde ayrı bir endüstri dalı haline gelen bu konuda yapılan araştırmalarla her yıl yeni yeni […]

Ağaç malzemeyi tahrip eden biotik, fiziksel ve kimyasal etkilerden korunmasına yönelik olarak alınacak en önemli tedbirlerin başında , ağaç malzemeyi çeşitli emprenye maddeleri ile emprenye etmek oluşturmaktadır. Bu hususu sağlamak üzere binlerce yıl önceden kullanılabilen çeşitli emprenye maddeleri bulunduğu gibi, günümüzde ayrı bir endüstri dalı haline gelen bu konuda yapılan araştırmalarla her yıl yeni yeni emprenye maddeleri bulunmaktadır. Bu güne kadar yaklaşık olarak 2500 ün üzerinde emprenye maddesinin bulunduğu ve her yıl yaklaşık 20 adet yeni emprenye maddesinin patentinin alındığı ifade edilmektedir.

Emprenye maddeleri genellikle ağaç malzemenin derinlerine kadar nüfuz ederek bitkisel ve hayvansal odun zararlarına karşı bir zehirlenme etkisi yaratmakta suretiyle koruma sağlanmaktadır. Ateş gibi fiziksel faktörlere karşı da yangını geciktirici , tutuşmayı azaltıcı ve frenleyici etki sağlaması da bu gibi maddelerden beklenen önemli hususları oluşturmaktadır. Endüstrileşme ile birlikte ağaç malzemenin korunmasında kullanılan kimyasal maddeler de söz konusu olmaya başlamış ve bu konuda 1850 li yıllarda kok kömürü üretimi sırasında yan ürün olarak elde edilen kreozot , ayrıca bakır, çinko, arsenik ve civa bileşikleri de bu amaç için kullanılmaya başlanmıştır.

Genel olarak emprenye maddelerinin ağaç malzemede yüzey gerilimini azaltıcı, derine nüfuz etmeyi sağlayıcı , ağaç liflerine tutunucu bazı özelliklere sahip olması arzu edilir. Bunların yanında emprenye maddesinden beklenen diğer özelliklerde aşağıda sunulmuştur.

1) Emprenye maddeleri ağaç malzemeyi tahrip eden bitkisel ve hayvansal zararlılara karşı yüksek derecede zehirlilik derecesine sahip olmalıdır.

2) Emprenye maddesi ağaç malzemede devamlı olarak kalmalı , yıkanma veya buharlaşma ile oluşan kayıp en alt düzeyde olmalıdır.

3) Ağaç malzemede kullanılan demir aksamına korozyon etkisi olmamalıdır.

4) Emprenye maddesi çevre kirlenmesi , insan ve diğer canlılar için zehir etkisi bulunmamalıdır.

5) Emprenye maddeleri kokusuz ve besin maddelerinin ambalajlanmasında zehirli etkisi olmamalıdır.

6) Emprenye maddesi her türlü ağaç malzemede kullanılabilmeli ve emprenye edilecek ağaç malzemenin doğal ömrünü 5 ile 10 kat arttırabilmelidir.

7) Emprenye maddesi ağaç malzemenin tutuşturma kabiliyetini engellemeli ve ateşe karşı koruyucu bulunmalıdır.

8) Emprenye maddesi ucuz , sağlanması kolay ve bol olmalıdır.

Emprenye Maddesinin Sınıflandırılması

Bir emprenye maddesinde yukarıda belirtilen bütün özellikler bünyesinde toplaması beklenmemelidir. Özel amaçlar için geliştirilen emprenye maddeleri de bulunmaktadır. Bazı böcekler veya mantarlara zehir etkisi yapan bir madde diğerlerine karşı aynı derecede zehir etkisi yapmayabilmektedir. Bazı emprenye maddeleri özel amaçlar için diğerlerinden daha kullanışlı bulunabilmektedir. Genel olarak emprenye maddesi dört ana sınıfa ayrılarak incelenebilmektedir.

1) Yağlı emprenye maddeleri

2) Organik kökenli emprenye maddeleri

3) Suda çözünen emprenye maddeleri

4) Özel amaçlar için kullanılan emprenye maddeleri

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022