Gorgoda Nedir? Kimdir?

Fındık Eksperi

İyi kalitede fındık üretimi için toprağın bakımı, fidanların dikilmesi ve bakımı, ürünün toplanması konularında çalışan, üreticilere bilgi veren; Ziraat Mühendisleri denetiminde fındığın depolanması, paketlenmesi ve pazarlanması işlerini yürüten ara meslek […]

Fındık Eksperi
Fındık Eksperi

İyi kalitede fındık üretimi için toprağın bakımı, fidanların dikilmesi ve bakımı, ürünün toplanması konularında çalışan, üreticilere bilgi veren; Ziraat Mühendisleri denetiminde fındığın depolanması, paketlenmesi ve pazarlanması işlerini yürüten ara meslek elemanıdır.

GÖREVLER
Fındık eksperleri, fındığın tarımsal işlemlerinden başlayarak pazarlama aşamasına kadar;
– Fındığın dikimi, gübrelenmesi, ilaçlanması ve budanması işlemlerini yapar,
– Fındığın toplanması konularında üreticilere bilgi vererek kaliteli fındığın üretilmesine yardımcı olur,
– Üretilen fındıkları üreticilerden fındığın doluluk oranına göre numaralandırarak satın alır.
Satın alınan ürünlerin ziraat mühendisleri gözetiminde;
– Depolanmasını ve yarı mamül/mamül ürüne dönüştürülmesine sağlar,
-Pazarlanması aşamasındaki çalışmaları yürütür

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
– Kazma,
– Kürek,
– Budama makası,
– Testere,
– Fre tespit cihazı,
– Elektronik terazi,
– Gyotin, (Fındıkları kesip gizli çürük ve küf bakımı için kullanılır)
– Sonda cihazı, ( Numune alımı için kullanılır)
– Pilverizatör (İlaçlama) aletleri,
– Nem ve yağlılık oranının tespit eden aletler,
– Bilgisayar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Fındık eksperi olmak isteyenlerin;
– Sayısal yeteneği gelişmiş,
– Ticaret ve pazarlamaya ilgili,
– Bitki yetiştirmekten ve açık havada çalışmaktan hoşlanan,
– Başkaları ile işbirliği yapabilen,
– Bedence güçlü kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Fındık eksperi açık alanda, arazide, kapalı alan olarak ise depolarda görev yapar. Aynı zamanda fındık alım sezonu dışında büro ortamında da çalışır. Üreticiler ile sürekli iletişim içerisinde bulunur. Üreticiler ve çalışmış oldukları kurumlar arasında koordinasyonu sağlar. Birlikte çalıştığı işçilerden sorumludur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Fındık eksperliği programını bitirenlerin; Fiskobirlikte, Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı kuruluşlarda, Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığına bağlı İhracat Baş Kontrolörlüklerinde, Özel Fındık Fabrikalarında iş bulma imkanı bulunmaktadır. Yeni açılacak fabrikalar, fındığın dış piyasaya daha fazla açılımı meslek elemanlarına olan ihtiyacı artıracaktır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi; Giresun Üniversitesi Meslek Yüksekokulu “Fındık Eksperliği” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
– Meslek liselerinin “Çay Teknolojisi, Genel Ziraat, Makine (Tarım Meslek Lisesi), Makine-Tarım Teknolojisi, Peyzaj, Süs Bitkileri, Tarım, Tarım Teknolojisi, Ziraat” bölümünden mezun olanlar “Fındık Eksperliği” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

– Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlık “ (EA-1)” puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.
Eğitim süresince öğrencilere; Matematik, Genel İstatistik, Ekonomi, Toprak Bilgisi, Fındık Tarımı, Kültür Teknik, Bitki Besleme ve Gübreleme Tekniği, Fındığı Kurutma, Depolama ve Fabrika İşlemleri Teknolojisi, Fındık alım hesapları ve Bilgisayar gibi dersler okutulur.
Ayrıca bu bölüm öğrencilerinin 40 işgünü (8 hafta) mesleki staj yapma zorunluluğu vardır.

MESLEKTE İLERLEME
– Fındık Eksperliği” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında “DGS” başarılı oldukları takdirde “Kültür Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması ile Ziraat Mühendisliği” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
– Bunun yanı sıra, çalıştıkları işyerinde gösterdikleri performansa ve edindikleri bilgi ve beceriye bağlı olarak yönetim kademelerinde de görev alabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Mesleki eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. İsteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenim kredisinden yararlanabilirler. Kurumun yurtlarında barınma ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Vakıfların, kamu ve özel kurum ve kuruluşların sağladığı burslardan da yararlanabilirler.
Eğitim sonrası kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alırlar. Ücretler kıdeme göre ve yıllık belirlenen oranlarda artış göstermektedir.
Özel kuruluşlarda çalışanlar ise işin niteliği, tecrübesi, iş yerine uyumu ve işletmenin büyüklüğüne göre asgari ücretin 2 veya 3 katı ücret almaktadırlar. Alınan ücret işverenle yapılan anlaşma veya sözleşmelere göre değişik miktarlarda olabilmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
– İlgili eğitim kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021