Gorgoda Nedir? Kimdir?

Folklor (Halk Bilimi)

Folklor sözü İngilizce “folk” ve “ lore” sözcüklerinden oluşmuştur. Folk “halk”, lore ise “bilim, bilgi” anlamına gelir. Bu nedenle Türkçe’de Folklor terimi “Halk Bilimi” sözüyle de karşılanmıştır. Folklor terimini ilk […]

Folklor (Halk Bilimi)
Folklor (Halk Bilimi)

Folklor sözü İngilizce “folk” ve “ lore” sözcüklerinden oluşmuştur. Folk “halk”, lore ise “bilim, bilgi” anlamına gelir. Bu nedenle Türkçe’de Folklor terimi “Halk Bilimi” sözüyle de karşılanmıştır. Folklor terimini ilk olarak 1846 yılında kullanan İngiliz William j. Thoms’dur.

Folklor genelde Halk Dansları ile eş anlamlıymış gibi kullanılır. Ancak Ülkemizde yapılan halk danslarıyla ilgili çalışmalar sırasında, tüm kurum ve kuruluşlarda, bilgi eksikliğinden düşülen önemli bir hata vardır ki düzeltilmesi gereken bu hata halk danslarının yerine “folklor” kelimesinin kullanılmasıdır. Yani Folklor dans etmek değildir.

Halk Bilimi, bir ülke ya da belirli bir bölge halkına ilişkin maddi ve manevi alanlardaki kültürel ürünleri konu edinen, bunları kendine özgü yöntemlerle derleyen, sınıflandıran, çözümleyen, yorumlayan ve son aşamada bir birleşime vardırmayı amaçlayan bir bilim dalıdır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021