Foto Muhabiri

Foto Muhabiri

Foto Muhabiri

Toplumu bilgilendirme amacı ile bulunduğu ortamlarda haber değeri olabilecek olay, kişi ve durumları fotoğrafını çekerek, bu fotoğraflar arasında habere en uygun olanlarını seçip gerektiğinde haberi de yazarak değerlendirilmek üzere, bağlı olduğu birime teslim eden meslek elemanıdır.

GÖREVLER
– Gerekli donanımı yanına alarak,olay yerine hızlı bir şekilde gider,
– Fotoğraf makinesini çekime hazırlar,
– Fotoğraf makinesinde oluşabilecek teknik servis gerektirmeyen sorunları giderir,
– Fotoğrafını çekeceği kişi veya nesneyi en iyi görüntüleyecek konumu alarak, bakış açısını ayarlar,
– Çekimin amacına uygun makine ayarlarını yapar,
– Kompozisyon ilkelerini de gözeterek uygun anların fotoğrafını çeker,
– Fotoğrafları bilgisayar ortamına aktarır,Dijital değilse filmleri karanlık odada banyo eder/ettirir,
– Gerektiğinde haberi en iyi yansıtan fotoğrafların ön seçimini yapar,
– Gerektiğinde fotoğrafın haberini yazar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Dijital fotoğraf makineleri, Çeşitli objektifler, Tripodlar (üç ayak), Filtreler, Flaşlar, Fotoğraf baskı makinesi (Minilab), Uygun konfigürasyona sahip bilgisayarlar, Resim işleme yazılımı, Negatif ve dia tarama özellikli tarayıcı, Hafıza kartları, Kart okuma cihazı, Fotoğraf yazıcısı, Fotoğraf kağıtları, Projeksiyon cihazı, Projeksiyon perdesi,

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Foto muhabiri olmak isteyenlerin;
– Yaratıcı, iyi gözlem yapabilen,
– Sosyal ilişkileri ve sezgileri güçlü,
– Güçlü görsel belleğe sahip,
– Dikkatli, titiz ve sabırlı,
– Ayrıntıları algılayabilen,
– Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen,
– Hızlı karar alabilen ve uygulayabilen,
– El göz koordinasyonu gelişmiş,
– Renk ve şekilleri en ince ayrıntıları ile algılayabilen,
– İleri derecede görme bozukluğu ve yürüme engeli gibi bedensel problemi olmayan
kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Fotoğraf çekimi aşamasında dış ortamda (açık-kapalı mekanlarda), haberi yayıma hazırlama aşamasında ise kapalı ortamda büroda çalışır. Zaman zaman oldukça stresli iş koşullarında çalışması gerekebilir.Örneğin; bazen görüntü alabilmek için elverişsiz koşullarda saatlerce beklemek zorunda kalabilir. Bazen de çok kısa sürede olayı ya da olay kişisini görüntülemek mecburiyetinde olabilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Foto muhabiri tanıtım, haber, reklam ve fotoğraf ajanslarında, dergi ve gazetelerde, çeşitli kuruluşların basın ve halkla ilişkiler bölümlerinde, belgesel, tanıtım ve arşiv çalışması yapan kuruluşlarda, fotoğraf stüdyolarında çalışabilir.Serbest foto muhabirliği yapabilecekleri gibi fotoğraf atölyesi açarak kendi işyerlerini de kurabilirler.
İnsanlık varoldukça, haber alma-verme, bilgi edinme, bilgi paylaşma istekleri ile teknoloji eşdeğer hız kazandığı sürece bu alanda iş imkanı da sürecektir.
Dijital görüntüleme teknolojisinin ekrandan fotoğraf kalitesine yakın görüntü alma aşamasına gelmesiyle birlikte foto muhabirlerinin istihdamının azalacağı yönünde görüşler bulunmaktadır.Ancak ekran görüntüleri hiçbir zaman iyi bir foto muhabirinin gözüyle çekilen fotoğraflardaki tadı veremeyecektir.Ayrıca foto muhabiri kameramanlık için gerekli altyapıya sahip olduğundan hareketli görüntü yakalama işini de kısa bir eğitimin ardından rahatlıkla yürütebilir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleki eğitim;
– Meslek Liselerinin “Gazetecilik” alanı “Foto Muhabirliği” dalında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Mesleğin eğitimine başlayabilmek için;
-İlköğretim okulu mezunu olmak,
-Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme (OKS) Sınavında başarılı olmak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.
9.sınıfın (lise 1) dersleri genel liseler ve meslek liselerinde ortaktır. 9.sınıfın sonunda öğrenci alanını belirler. 9 ve 10. sınıflarda ortak dersler ile alan ortak dersleri, 11 ve 12. sınıflarda ise dallara özel dersler öncelikli olarak okutulmaktadır. Alanda yer alan tüm dallara yönelik ortak yeterlikleri kazandıran dersler ağırlıklı olarak 10 ve 11. sınıfta verilmektedir. 12. sınıfta diplomaya götüren dala ait yeterlikleri içeren dersler yer almaktadır. 10. sınıfın sonunda bölgesel ve sektörel ihtiyaçlar, okulun donanımı, öğretmen ve fizikî kapasitesi ile öğrencilerin mesleki yeterlikleri de dikkate alınarak dal seçimi yapılır.

Ortak dersler
Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak bilgisi, Tarih, TC İnkılap tarihi ve Atatürkçülük, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Sağlık Bilgisi, Felsefe, Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Milli Güvenlik Bilgisi, Trafik ve İlkyardım, Tanıtım ve Yönlendirme.

Alan ortak dersleri
Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Matematik, Mesleki Gelişim, Temel İletişim, Etkili Konuşma ve Yazma Teknikleri, Temel Hukuk, Temel Fotoğrafçılık, Haber Toplama ve Yazma, Mesleki Bilgisayar, Medya Organizasyonu.

Dal dersleri
Haber Yazma Teknikleri, Yayın Türüne Göre Gazetecilik, Haberleşme Hukuku, Haber Fotoğrafçılığı, Medya Tarihi, Basında Fotoğraf Kullanımı, Fotoğraf Baskısı ve Arşivleme, Haber Çekimi, Bilgisayarda Fotoğraf İşleme, Basın Fotoğrafçılığı gibi meslek dersleri alırlar. Ayrıca, öğrenciler eğitim sırasında işletmelerde staj da yapmaktadırlar.

MESLEKTE İLERLEME
– Meslek liselerinin “Gazetecilik” alanı ve “Foto Muhabirliği” dalından mezun olanlar istedikleri takdirde Açıkhava Reklam Ürünleri ve Serigrafi, Fotoğrafçılık, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Halkla ilişkiler, Halkla İlişkiler (Açık öğretim), Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İletişim ve Halkla İlişkiler, İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılığı, Masaüstü Yayıncılık, Radyo ve Televizyon Programcılığı, Radyo ve Televizyon Yayımcılığı, Televizyon Yapım ve Yönetimi önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
– Önlisans programlarını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde Basın ve Yayın, Fotoğraf, Fotoğraf ve Grafik Sanatlar, Fotoğraf ve Video, Gazetecilik, Görsel İletişim Tasarımı, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı, Grafik, Grafik Öğretmenliği, Grafik Sanatları, Grafik Tasarım, Grafik Tasarımı, İletişim, İletişim Sanatları, İletişim Tasarımı, İletişim ve Tasarım, Medya ve İletişim, Medya ve İletişim Sistemleri, Radyo ve Televizyon, Radyo-Sinema ve Televizyon, Sinema, Sinema ve Televizyon, Televizyon Haberciliği ve Programcılığı lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Mesleki Eğitim Kanunu gereğince işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin % 30’dan az olmamak üzere bir ücret ödenmektedir.Eğitim gören adayların iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanmaktadır. Öğrenciler işletmelerin sağladığı diğer sosyal imkanlardan yararlanmaktadır.

Eğitim sonrası kamu sektöründe göreve başlanıldığı takdirde genel lise mezunlarına göre bir üst dereceden ücret alırlar. Özel sektörde ise asgari ücretten işe başlayabilecekleri gibi bu ücret daha da fazla olabilir. Tecrübe, işteki pozisyon, işyerinin büyüklüğü, sektördeki pozisyonu ücret artışına etki eden faktörlerdir. Niteliği yüksek elemanlar oldukça yüksek ücretlerle çalışmaktadırlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
– İlgili Eğitim Kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir