Fotoğraf Makinesi

  • Nedir?

Fotoğraf MakinesiFotoğraf makinesi, bir nesnenin görüntüsünü genellikle merceklerle bir düzleme taşıyan araçlardır. Bu makineler, görüntüleri kalıcı ve aslına uygun bir biçimde kaydederler. Çalışma yöntemleri bakımından farklılık gösteren fotoğraf makinelerinin bir mercekli basit modelleri yanında, elektronik olarak ayarlanan karmaşık türleri de bulunmaktadır. Fotoğraf makineleri çoğunlukla, 35 milimetrelik, 126’lık, Polaroit gibi kullandıkları filmin boyutlarına ya da türüne göre adlandırılır.

Fotoğraf makinesi, en basit biçimiyle bir yüzünde cam mercek bulunan ve içeri ışık sızdırmayan kapalı bir kutudur. Merceğin karşısında, ışığa duyarlı yüzü merceğe dönük olan filmin bulunduğu bir düzenek vardır. Filmle mercek arasındaysa filme belirli bir süre poz verilmesini sağlayan obtüratör (ışık kesici) bulunur. Makine, fotoğrafı çekilecek kişi, nesne ya da manzaraya yöneltilir. Obtüratörü açmaya yarayan bir düğme olan denklanşöre basıldığında, obtüratör belirli bir süre için açılır. Mercekten gelen ışığın filme ulaşması sonucu fotoğrafı çekilecek konunun görüntüsü film yüzeyine düşürülür.

Gelen ışığın miktarını ayarlayan bir düzenek vardır. Buna diyafram denir. Aynı göz merceği gibi, fazla ışıkta kısılır ve derinlik netliği artırılır; az ışıkta genişletilir ve derinlik netliği azaltılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir