Fotoğraf

  • Nedir?

FotoğrafBelirli araçlarla, özellikle fotoğraf makineleriyle, bir nesnenin görüntüsünün ışığa duyarlı bir düzleme aktarılmasıyla elde edilen resim. Modern fotoğrafçılığın temelleri, 1851’de bir görüntünün negatifinin (yani beyaz kısımlarının siyah, siyah kısımlarının beyaz olarak) cam bir plâka üzerine kaydedilmesini sağlayan yöntemin bulunmasıyla atılmıştır.

Fotoğraf çekimi sırasında, fotoğraf makinesine takılı filmin duyarlı yüzeyinin ışıklanması sonucu, filmde, gözle görülemeyen bir görüntü elde edilir. Film, uygun banyolardan geçirilerek, resmin negatifini taşıyan ve doğru görüntü elde etmek için, kart baskı yapılması gereken negatif filme ya da görüntüyü aynen veren pozitif filme, yani slayda dönüştürülür.

Siyah-beyaz ya da renkli negatif filmler en çok kullanılan filmlerdir. Siyah-beyaz fotoğraf filminin bir yüzü, gümüş tuzu kristalleri içeren jelâtin ile kaplıdır. Fotoğraf çekilirken bu tabakaya gelen ışık ışınları, bazı kimyasal değişikliklere neden olur.

Film üzerine kaydedilen görüntünün gözle görülebilmesi için, filmin banyo edilmesi gerekir. İlk banyoda, fotoğrafı çekilen nesnenin negatif bir görüntüsü elde edilir. İkinci banyoda görüntü sabitleştirilir. Film daha sonra yıkanır, çözünebilir ve bozulabilir kimyasal artıklardan temizlenir. Elde edilen görüntüde, fotoğrafı çekilen nesnenin aydınlık bölgeleri parlaklık derecesine bağlı olarak siyahın farklı tonlarında görünür. Karanlık bölgelerse saydam olarak görünür.

Elde edilen negatif filmin basılması, fotoğraf çekmeye benzer. Baskı işlemi üzerinde gizli görüntü oluşabilecek duyarlı katmanda (fotoğraf kâğıdı ya da film), beyaz ışığın negatiften belirli bir süre geçirilmesi ile gerçekleştirilir. Fotoğraf kâğıdının banyosu da film banyosuna benzer. Ama, film banyosu karanlıkta yapılırken baskı işlemi kırmızı ya da turuncu ışıkta yapılır.

Siyah-beyaz ya da renkli negatif filmlerden başka, banyo edildikten sonra slâyt denilen ve ışığı geçiren fotoğrafların elde edildiği pozitif filmler de vardır. Bu filmlerde, pozitife dönüşme, filmin banyosu sırasında gerçekleşir. Bu filmler, projeksiyon makinesi adı verilen bir gösterici aracılığıyla perdeye yansıtılarak izlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir